Vyznamenanie za zásluhy o Červený kríž

Vyznamenanie za zásluhy o Červený kríž

Poslaťod strenk » Sob Apr 08, 2017 10:10 am

Kolegovia,možno som zle hľadal,ale nenašiel som tému-Ehrezeichen fur Verdienste um das Rote Kreuz.Ďakujem za usmernenie.
strenk
 
Príspevky: 669
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 6:09 pm

Re: Vyznamenanie za zásluhy o Červený kríž

Poslaťod strenk » Sob Apr 08, 2017 4:13 pm

Chcel som len do témy Červený kríž vložiť medailu s citáciou na reverse ako zaujímavosť.Myslím si,že nikto nikde neukazoval.
Prílohy
t.jpg
t.jpg (170.15 KiB) Zobrazené 1293 krát
strenk
 
Príspevky: 669
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 6:09 pm

Re: Vyznamenanie za zásluhy o Červený kríž

Poslaťod Altmann » Sob Apr 08, 2017 5:48 pm

Omlouvám se, pokud jsem byl hrubý.
OSOBNĚ:

Já to nikdy neviděl. Pro možnou diskuzi bych zde přivítal obrázek jste převzal z čeho? Vidím, že stuha není origo. Medaile bronzová s KD? Pokud by jste to vše zde upřesnil, těšil bych se na diskuzi! Víte, tyto jmenované věci se objevují velmi často teprve v poslední době. Jen těch jmenovaných věcí speciálně 99. pěšího pluku. Zajímá mně to a snad se někdo zapojí do diskuze. Pokud to je z eBay, pochybuji.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5107
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Vyznamenanie za zásluhy o Červený kríž

Poslaťod strenk » Sob Apr 08, 2017 6:18 pm

Tak to som rád,že aspoň niečo,čo ste doteraz nevideli.Zajtra toto všetko beriem na burzu a aukciu do Haviřova.Ak sa tam nepredá na stole ,čoskoro vystavím na aukro.Snažím sa vystavovať svoje veci.Áno,ide o bronzovú medailu.Stuha je v poriadku.
Prílohy
IMG_4110.JPG
IMG_4110.JPG (97.25 KiB) Zobrazené 1284 krát
strenk
 
Príspevky: 669
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 6:09 pm

Re: Vyznamenanie za zásluhy o Červený kríž

Poslaťod sefit » Ned Apr 09, 2017 4:28 pm

Dobrý deň,

podľa môjho názoru nie je podstatne odkiaľ to je, ale či je to v poriadku. Vidíme reverz bronzovej Záslužnej medaily ČK, podľa všetkého bez KD. Venovanie v tomto prípade je skôr "upomienka" samotného vyznamenaného na jeho čin a s veľkou pravdepodobnosťou si ju vygraviroval sám alebo mozno s pomocou niektorého zrucnejsieho spolubojovníka. Gravírovanie rôznych predmetov napr. mosadznych nábojníc, ktoré sa potom upravovali od váz až po zapaľovače bolo bežné a mnohé z nich su naozaj velmi pekne prevedene.

Toto je gravírovanie v poľných podmienkach a nič nenasvedčuje tomu, ze by to bol "novodobý podvrh". Je to skutočne spravene ručne, nie je to priamo umelecké dielo, ale svoj účel dobre splnilo. Taktiež nevidno žiadne rozdiely medzi patinou gravírovania a zvyškom reverzu medaile. Ak by sa to robilo teraz, boli by tam jasné stopy.

88. peši pluk bol "Česky pluk" (bolo ich niekoľko). Hnilcze bola dedina v Poľskej Galícii, vtedy súčasťou RU a dnes súčasť Ukrajiny. Bol to stret v rámci Brussilovej ofenzívy (tzv bitka pri riečke Narajowke) s výsledkom masívneho ústupu pre Centrálne mocnosti. Je tam odkaz na Rusko - "Russl." Môže to byt zmätočné, kedže dedinka bola súčasťou RU, ale toto je odkaz na frontu. V RU ju nazývali "Russicher Kriegsschauplatz". Východná fronta je nemecké označenie. RU logicky východnú frontu nemala, kedže nemala ani zapadnú. Takze aj táto nuansa moze slúžiť ako nepriamy dôkaz, ze je to v poriadku.

Kto a prečo ju dostal, to sa uz asi nedozvieme, ale pri evakuáciu pozícii mohli v tyle za frontu pomáhať so zranenými aj vojaci iných plukov, kedže ústup to bol masívny a zranených bolo veľa. Dekorovaný vojak či nižší poddôstojník si takto na medailu dal pripomienku, za čo ju vlastne dostal. Bolo by dobre overiť, čo tam vlastne ten 88. peši pluk robil.

Nieco obdobné je na fotke v prílohe. Záslužný kríž II. triedy s KD so smaltovanym reverzom ako upomienka na Karpatsku kampaň. Dostal ho pravdpodobne lekár- dôstojník a tomu odpovedá aj lepšie prevedenie, kedže toto je uz drobná klenotnícka práca.

Nie je to teda veľká rarita, ale je to v každom prípade zaujímavé.

S pozdravom,

Prílohy
IMG_0017m.jpg
IMG_0017m.jpg (295.8 KiB) Zobrazené 1250 krát
sefit
 
Príspevky: 288
Registrovaný: Ned Jan 22, 2012 3:54 pm
zameranie / specialization: Rakúsko-Uhorsko


Späť na Poradné fórum

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron
Not able to open ./cache/data_global.php