Dělový kříž jako dveřní znamení v Jihlavě

Dělový kříž jako dveřní znamení v Jihlavě

Poslaťod Altmann » Pia Máj 02, 2014 5:12 am

http://jihlava.idnes.cz/vilem-wodak-obj ... mecky-kriz

Prosím podívejte se na zajímavost, kterou objevil náš přítel Vilém Wodák z Jihlavy.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Dělový kříž jako dveřní znamení v Jihlavě

Poslaťod strenk » Sob Máj 03, 2014 6:07 am

Dvere sú dvere,ale kríž!Ten v pravej ruke je ale v krásnom stave.Ak originál,tak pýcha zbierky. :shock:
strenk
 
Príspevky: 676
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 6:09 pm

Re: Dělový kříž jako dveřní znamení v Jihlavě

Poslaťod Altmann » Sob Máj 03, 2014 6:39 am

Přátelé,
v červnovém čísle Signum je k výročí Dělového kříže 1813/14 zpracovaný článek, který bude doplněný pěknými a zajímavými obrázky. Tak toto prosím berte jako jisté návěští, aby jste se mohli těšit. Speciálně pro nás Čechy a Moravany je toto vyznamenání velmi milé neb mezi nositeli bylo mnoho našich předků z tak zvané České armády, které se svými vůdci, pocházejícími z řad české šlechty dokázali porazit toho mrňavého Francouze.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Dělový kříž jako dveřní znamení v Jihlavě

Poslaťod sefit » Sob Máj 03, 2014 2:01 pm

Kolegovia,
určite Delový kríž 1813/1814 je niečo, čo by mal mať už aj začínajúci zberateľ vo svojej zbierke. Stále sa dajú nájsť pekné kusy, s dobre zachovaným zeleným lakom. Stuhy sú vždy novšie, na "prúpovídky" o pôvodných stuhách, ktoré by dnes mali takmer 200 rokov veľmi veriť netreba. Kríže sa uchovávali v rodinách a staré stuhy sa postupne nahrádzali novými. Samozrejme existujú aj vzácne privátne varianty so zlatými lemovaním, špeciálnymi úpravami laku smaltovaním, kusy s menom majiteľa na ramenách a podobne. Myslím, resp. som presvedčený, že na ďalšie číslo nášho obľúbeného štvrťročníka SIGNUM sa môžeme už teraz všetci tešiť.

K Napoleonovi. V prvom rade považujem toto fórum za čisto faleristické a malo by sa primárne venovať tejto pomocnej vede historickej. Keď už však diskutujeme nejaké historické fakty, tak by to malo byť vecné a historicky správne, romantické „bludy“ by sme si mohli odpustiť.

- Napoleon bol vysoký 1.69-1.70m. Išlo o veľmi dobrý priemer až nadpriemer, priemerný Európan 18. storočia mal cca o 10 cm menej. Jeho hlavný protivník, vojvoda z Wellingtonu, mal cca 1.65 m. Bol teda nižší ako cisár. Napoleon však trpel skoliózou (choroba chrbtice) a bol často zobrazovaný (ilustrovaný) v prítomnosti svojej Gardy, resp. na jej čele. To boli muži s výškou 185 cm a viac. Dejiny píšu víťazi, Napoleonova "krpatosť" nie je nič iné len britská propaganda.

- bitka pri Lipsku. Dole v prílohe sa nachádza náčrt bojiska. K číslam - bitka sa začala 18. októbra pri pomere 225.000 vojakov Grande Armeé (vrátane spojencov) proti 385.000 vojakom Spojeneckej armády. Dôležitý je aj počet diel, hlavnej sily na bojiskách 18. a 19. storočia: 700 francúzskych proti 1500 spojeneckých. Už pri týchto číslach je jasné, že Napoleon ťahal za výrazne kratší koniec, ale problém však nastáva neskôr. Do boja prichádzajú Švédi a ďalšie ruské vojská a od Napoleona utekajú Sasi a pomer síl sa mení. Napoleon má 155.000 a Spojenci 430.000 vojakov. Myslím, že je to jasné. Tu sa pristavme pri tých Švédoch a Sasoch. Švédske vojská vedie kráľ Karol XIV Johann, inak známy aj ako Jean Henri Bernadotte, jeden z francúzskych maršálov, syn bezvýznamného prokurátora z maličkého juhofrancúzskeho mesta Pau a vnuk mäsiara. Bez Napoleona nikto, nuž ale videl čo sa deje, tak aby nepadol so svojím starým "chlebodarcom", tak obrátil kabát. Sasko na tom bolo podobne. Princ-Elector Frederik August III prisahal "svojmu" cisárovi vernosť a po rozpustení Rímskej ríše ľudu nemeckého povýšil na kráľa. No a keď bolo zle, tak len otočil.

- česká šľachta v pravom zmysle slova existovala len do roka 1618 -1620, po Bielej hore čo neutieklo, to skončilo na popravisku alebo prinajlepšom so skonfiškovaním majetku. Všetci čo tam ostali, boli lojálni Habsburgovi a/alebo prišli len po Bielohorskom období ako kondotieri cisára. Toto nie sú časy Přemyslovcov.Schwarzenbergovci sú toho príkladom. Pôvodom Bavori, páni zo Senseihmu. Vysoká ríšska šľachta však príslušnosť k národu nemala. Pracujeme s kategóriami, ktoré sa objavujú až v polovici 19. storočia. Karol Filip zo Schwarzenberga bol toho typickým príkladom. Jeho dve základné komunikačné reči bola nemčina a francúzština. To či hovoril aj česky (a ak áno, tak na akej úrovni), tak to nie je známe. V Čechách sa zdržoval krátko, resp. prakticky vôbec. Samozrejme taktiež kalkuloval. Bol nositeľom veľkokríža Radu Čestnej légie z roku 1811 a francúzskym!!! poľným maršálom (1811, rakúskym sa stáva až neskôr), keď viedol veľký expedičný zbor rakúskych spojencov spolu s Napoleonom proti Rusku. Predtým aj potom bol veľvyslancom v Paríži. Včas však pochopil, že je zle a vycúval z toho a vrátil sa domov s 30.000 armádou. Stratil cca 10.000 vojakov. Už horšie to bolo práve pri tom Lipsku. Tam zo 110.000 vojakov stratil viac ako 35.000, drvivá väčšina z toho boli práve Česi. Išlo o strašnú masakru, keď sa „podľa plánu“ vrhal na čelo francúzskych obranných pozícií. Sám bol z toho „zlý“, pretože to bol bezpochyby vynikajúci vojak a vojvodca. No a tu je potrebné vyvrátiť ešte jeden stále a dokola opakovaný mýt. V žiadnom prípade nebol veliteľom Spojeneckých vojsk, pretože ruský cár v žiadnom prípade nebude skákať ako „nejaké“ rakúske kniežaťa píska. Veliteľom bol cár Alexander I. a pôvodný plán kn. Schwarzenberga sa musel revidovať, a tak Rusi (Poľská armáda o sile 145.000 mužov) stratila len 4.000 vojakov, zato Česi tam vykrvácali.

Obrázok
sefit
 
Príspevky: 289
Registrovaný: Ned Jan 22, 2012 3:54 pm
zameranie / specialization: Rakúsko-Uhorsko

Re: Dělový kříž jako dveřní znamení v Jihlavě

Poslaťod Altmann » Sob Máj 03, 2014 2:17 pm

Česká šlechta, to je jak to chápe česká (plebejská) ideologie prezentována např. Václavkem či bludy a. Jiráska, ale i názory samotného Masaryka., pro mně je česká šlechta něco trochu jiného, jsou to lidé, kteří sice odněkud přišli, ale České země považovali a považují za svůj domov. Pro mně je kníže Schwarzenbergg a maršál Radecký představitel české šlechty a to, že jsou loajální panovníkovi to je snad to, na co i my můžeme být pyšní. Nebo měli být loajální komu?? Nevím, ale myslím, že není třeba brát mladým lidem iluze.
Malý Napoleon je pochopitelně nadsázka o tom snad netřeba diskutovat. Chápu, že někdo je na Napoleona hrdý, já ne. Já jsem hrdý na svého dědu, který bojoval až do hořkého konce a byl loajální svému vladaři. Každý má právo napsat svůj názor, ale měl by ctít i názor druhého, netřeba (tedy konkrétně mně) podsouvat něco co jsem sám neřekl,. Prostě co by jste chtěli od monarchisty-že?!

K tomu tak zvanému masakru se vyjadřovat nechci, neb to ne zcela odpovídá skutečnosti a moc mi to připomíná hodnocení socialistických historiků Jinak válka, ano, to je krev a smrt. Za vlast se musí bojovat. Ne jako v roce 1938, kdy to dopadlo jak to dopadlo. Omlouvám se, neb jsme se dostali někam zcela jinam. Snad bychom si mohli jen připomenout statečnost vojáků bez rozdílu národnosti, kteří bojovali statečně a mnozí jsou právě našimi předky a zde bych byl velmi opatrný s nějakým negativním pohledem

Car Alexandr ANO, ale on se naštěstí poučil u Slavkova a tak zde měli vojáci volnou ruku. To je jako (příklad) Zemana je vrchním velitelem armády, ale doufám, že by nás do žádné rvačky nevedl.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Dělový kříž jako dveřní znamení v Jihlavě

Poslaťod raadyjo » Sob Apr 16, 2016 2:59 pm

raadyjo
 
Príspevky: 138
Registrovaný: Pia Feb 03, 2012 6:09 pm


Späť na Diskusné fórum

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron
Not able to open ./cache/data_global.php