Medaile Za statečnost 1917

Medaile Za statečnost 1917

Poslaťod Altmann » Pon Jan 07, 2013 11:39 am

Medaile Za statečnost 1917

Po smrti milovaného císaře Františka Josefa I. se novým Rakousko-Uherským císařem stává jeho synovec, mladičký KAREL I.
Není našim úkolem hodnotit dobu císaře Karla I. jeho snahy a politické chyby, chceme jen popsat obnovené medaile statečnosti, které ve svých sbírkách máme.

Popis medaile

AVERS:
V ploše medaile je poprsí mladého císaře Karla I. z pravé strany. Císař je zpodoben v maršálské uniformě s řádem Zlatého rouna a slabě znatelnou velkostuhou Vojenského řádu Marie Terezie. Opis na medaili:
CAROLVS D.G.IMP.AVST.REX BOH.ETC.ET REX APOST.HVNG.

V dolní části medaile je podpis medailéra (Kautsch)

REVERS:
V dolní části medaile oboustranně zkřížené vždy 2 prapory a jedna standarta s vyšitými orly, vše překryto vavřínovým věnce, v jehož středu nad prapory heslo:
FORTITVDINI –(STATEČNOSTI).
Poznámka:
Heslo německé bylo nahrazeno neutrální latinou.

Zlatá medaile má vždy ploché elipčité ouško. Náhradní zlatá medaile v obecném kovu může mít ouško elipčité i malé ouško jako tomu je u medaili FJI vydání z let 1914-1917.

Medaile z období let 1917-18 tedy udělovaných do konce mocnářství jsou zásadně z ušlechtilého kovu, zlaté ze zlata, stříbrné ze stříbra a bronzové z předepsané slitiny bronzu a děloviny. Vše ostatní jsou v lepším případě ražby po roce 1920.

Pan Václav Měřička v době, kdy tento soupis zpracoval znal i medaili zlatou (náhradní ražba), která je signovaná medailérem PETZL. O této medaili se domníval, že jde o ražbu vyrobenou v době války. Později, někdy v roce 1979 jsem mu předvedl tyto medaile značené medailérem PETZL ve stříbře a dokonce i malou stříbrnou. Tyto medaile jsou však stále poněkud záhadné. Jde o velmi pečlivě vyrobené medaile ale vyrobené z obecného kovu, upravené zlacením a stříbřením. Portrét císaře je jemný, vzorně propracovaný a existuje tedy domněnka, že jde o medaile:

- vyrobené v roce 1919 a připravené pro vojáky doprovázející císaře při jeho snaze získat Uherské království
- další verze je ta, že to je jen obyčejná edice pro veterány vyrobena krátce po roce 1920
- poslední známá verze napovídá, že jde o výrobu medailí pro potřebu válečných veteránu vyrobenou po roce 1938
- maďarští faleristé tvrdí, že to jsou jejich meziválečné ražby, toto tvrzení je nepravděpodobé

Faktem je to, že medaile jsou poměrně vzácné a samotní kolegové z Vídně je nedokáži přesně zařadit i když se přiklánějí k výrobě po roku 1938. Později mi k této medaili pan Měřička řekl zhruba toto:
„ O zlaté medaili mně informoval (jméno neuvádím neb dotyčný je již také mrtvý) moravský sběratel s tím, že ji má ve své sbírce, a že medaile je vyrobena opravdu ze zlatá, uvedl i váhu, která by zlaté medaili odpovídala. Neznal však ani stříbrnou medaili l. třídy či medaili 2.třídy a tak jsem v dobré víře v soupisu medaili uvedl jako opravdu zlatou.“
Pan Měřička přiznal, že byl podveden sběratelem, kterého považoval za svého přítele.

Soupis medailí:
l. Zlatá medaile o průměru 41mm a váze 30g
2.Stříbrná medaile 1. třídy o průměru 40mm a váze 17 g
3.Stříbrná medaile 2. třídy o váze 17 g
4 Bronzová medaile o průměru 30mm a váze 15g

Pro úplnost si popíšeme i medaile značené:
PETZL:

1. Zlatá medaile o průměru 40mm a váze 21,80g
2. Stříbrná medaile 1. třídy o průměru 40mm a váze 22,40g
3. Stříbrná medaile 2.třídy o průměru 30 mm a váze 12,95g ( tato malá medaile není značena medailérem!

Vídeňská firma Franz Petzl Vídeň razila po „připojení“ Rakouska k říši i další, tedy v tomto případě Německé dekorace.

Je celkem zajímavé, že medaile císaře Karla nacházíme většinou stříbrné a žádné ražby v náhradním kovu v době jeho vlády nejsou uděleny. To, že většina veteránu nosila na svých řádových sponách medaili s portrétem císaře FJI je dáno tím,že císař Karel byl symbolem rozpadu mocnářství. S tímto názorem se ztotožňují i rakouští historici. Teprve zhruba před 25 lety nastupuje kult císaře Karla I.


Karel I. - Rakousko (1887-1922)
Poslední rakousko-uherský císař zůstal na trůně jen po necelé dva roky, od roku 1916 po smrti císaře Františka Josefa. Během války sloužil jako aktivní důstojník, velící generál na italském bojišti, kromě ročního období mezi polovinou roku 1915 a květnem 1916, kdy se vrátil k císařskému dvoru. Dne 21. listopadu se stal rakouským císařem, o devět dní později maďarským králem. Snažil se o uzavření míru, za což si vysloužil ostrou kritiku levicových i pravicových stran a podporu středu. Také začal s podivnou reformou armády, která téměř přestala užívat bojové plyny a zakázala strategické bombardování. Nicméně jeho reforma prakticky díky německému velení nikdy nedosáhla naplnění. Ke sklonku války zareagoval na rostoucí nacionalismus uvnitř císařství a vytvořil v říjnu reformu, která měla nastolit systém konfederace a vytvořil národní armády. Když skončila válka, byl nucen emigrovat. Zemřel v roce 1922 ve věku pouhých 34 let.

Pro sběratelé dekorací RU doporučuji nádhernou knihu pana J. Steinera s názvem:
Heldenwerk 1914-1918, kterou považuji za zásadní práci, ale zároveň o nádherné dílo věnované statečným vojákům Světové války.. Požádal jsem naše kolegu a přítele „Sefita“, který nám především k zlatým medailím císaře Karla I. napíše o jak vzácné a jedinečné dekorace jde.V knize jsou medailónky hrdinů, soupisy medailí a každý z nás pochopí, že to velké množství „zlatých“ medailí nabízených v různých aukcích jsou mnohdy jen bezcenné tretky!


Literatura je uvedena u předchozích dekorací. Pro hlubší porozumění doporučuji starší práci ( Patejdl-Sedlák) zde:
http://www.valka.cz/clanek_12984.html
http://www.valka.cz/clanek_12985.html

Václav Měřička – Pamětní a záslužná vyznamenání a údobí 1789-1818, ČSPDP Praha 1965
Václav Měřička – Orden und Ehrenzeichen der Österreichisch-Ungarischen Monarchie

http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_I.
http://www.promonarchii.cz/index.php/vi ... -pavlem-ii
http://www.historieweb.cz/co-se-stalo-k ... nerozhodne
Prílohy
ggt8h222[1].jpg
Zlatá medaile (druhý kus)
ggt8h222[1].jpg (19.69 KiB) Zobrazené 3201 krát
05595v00[1].jpg
05595v00[1].jpg (40.24 KiB) Zobrazené 3202 krát
Karel.-vyznamenava_rusinskeho_poddust._podruhe__zlatou_TM.jpg
Karel.-vyznamenava_rusinskeho_poddust._podruhe__zlatou_TM.jpg (31.14 KiB) Zobrazené 3203 krát
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Medaile Za statečnost 1917

Poslaťod Altmann » Pon Jan 07, 2013 11:48 am

Pro zajímavost ukázka ražby medailér PETZL
Prílohy
Ukázka.JPG
Ukázka.JPG (55.27 KiB) Zobrazené 3199 krát
Karel I.ražba Petzl.jpg
Karel I.ražba Petzl.jpg (58.1 KiB) Zobrazené 3201 krát
Karel I.ražba Petzl (1).jpg
Karel I.ražba Petzl (1).jpg (54.38 KiB) Zobrazené 3201 krát
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Medaile Za statečnost 1917

Poslaťod Altmann » Uto Jan 08, 2013 6:12 am

Upřesnil, jsem, že specielně Karlovy medaile Za statečnost se udělovali stříbrné. Toto moje tvrzení není mým výmyslem, ale vychází z dostupné literatury. Je sice pravda, že po roce 1916 se i vysoké stupně řádu Františka Josefa, Leopolda nebo Železné koruny vyrábějí z bronzu, který je zlacený a aby se ražba rozlišila od zlaté jsou tyto kusy označené hvězdičkou ale toto nařízení neplatilo např. pro Vojenský řád Marie Terezie, řád Sv. Štěpána a pro medaile Za statečnost.

Byl jsem mile překvapen, když mi dva kolegové napsali, že mají sponu, na které je medaile císaře Karla z náhradního kovu. Jedna spona evidentně pro důstojníky a druhá pro mužstvo. Obě však mají jedno společné a jsou vyrobeny podle německého vzoru, jedna dokonce až po roce 1939 neb má medaili Za obsazení Sudet.

Celkově si Rakousko-Uherská armáda a její vojáci příliš nepotrpěli na klasické spony a tak prosím pokud kdokoliv může doplnit či mi poslat ukázku bude to jistě přínosné pro nás všechny.
Pokud se však podíváte do svých sbírek vidíte velké množství ražeb císaře FJI a jde o ražby různé kvality a různého období. Ale medailí Karla je pochopitelně méně a ve většině jsou to ražby ve stříbře. Všechny ty zlacené a stříbřené ražby jsou opravdu vyrobeny až po válce, ale je možné, že některý z rakouských výrobců již tyto medaile vyráběl i před rokem 1918. Každý voják však upřednostnil medaili s portrétem císaře Františka Josefa, který byl reprezentant císařství tak jak je mnozí pamatovali před rokem 1918, ale Karel to byl i v Rakousku dlouho symbol konce mocnářství.

Tento dodatek jsem dopsal, mohu se mýlit a tak kdo mně chce opravít nechť tak učiní.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant


Späť na Karol I. (1916-1918)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron
Not able to open ./cache/data_global.php