Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Re: Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod Altmann » Pon Apr 21, 2014 5:11 am

Velmi mně potěšil zájem o tuto sponu. Omlouvám se, spona je převzatá z internetu a zadní stranu nemám.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod Altmann » Sob Jún 14, 2014 3:16 pm

Dovolím si znova a opět vložit sponu vojáka, jeho ocenění z bojů za svobodu Evropy a porážky Napoleona. Podařilo se mi získat i zadní stranu a tak tedy zde to máme .
Jde opravdu o kompletní a původní sponu, která by byla ozdobou každé sbírky a pochopitelně i u mně by měla své čestné míst.
Prílohy
revers.jpg
revers.jpg (91.62 KiB) Zobrazené 3936 krát
avers.jpg
avers.jpg (79.04 KiB) Zobrazené 3936 krát
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod Valhubert » Ned Jún 22, 2014 9:44 am

Velice pěkné!Tak by to napsal i pan Ing Polívka - byla by ozdobou každé sbírky.Pouze mne překvapuje,že zachovalost medailí je u všech stejná,jak u té nejstarší z roku 1815,tak u nejmladší 1863,ta nejstarší asi před umístěním na sponu nebyla nošena.Vzhledem k opotřebovanosti stuh se vysloužilec dožil asi vyššího věku.Na rubní straně je vidět upevnění stuh na sponu pomocí nití,což je jistě choulostivé,ale protože nebyla nošena denně ale při svátečních příležitostech,tak to vyhovovalo.
Valhubert
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Pon Feb 18, 2013 5:31 pm
zameranie / specialization: období napoleonských válek

Re: Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod Altmann » Ned Sep 20, 2015 4:37 am

Dovolím si vrátit k problematice medailí z období napoleonských válek, dekoracím z období let 1789-1815. Chtěl bych kolegy a přátelé upozornit, že se podařilo doplnit celkem dobré obrázky medailí či dekorací, které dnešní moderní doba správně připisuje k územnímu celku Nizozemí (Holandsko). Byla to především zásluha pana dr. Koláčného, který ve svém skvostném katalogu s názvem:

Nizozemí v řádech a vyznamenáních ( s poznámkou od zlatého rouna po současnost) byl garantem velmi zdařilé výstavy, kterou pořádalo Moravské zemské muzeum v Brně 2015.

Využil jsem dekorace z tohoto období a náš seznam doplnil. Velkou radost jsem však měl i z dalších dekorací, které se mi podařilo jednak popsat, ale hlavně přidat i obrázky, které dokumentuji zajímavá vyznamenání ze sledovaného období. U některých dekorací jsem si dovolil podtrhnout vzácnost i oceněním dané medaile či vyznamenání. Vzpomínám si na dobu, kdy pan Měřička vydal svoji práci věnovanou této problematice, vzpomínám si na naši radost, když jsme konečně dostali kvalitní literaturu. O to více mně mrzí, či přesněji jsem překvapen, jaký je malý zájem současných, především mladých faleristů. Na můj dotaz proč..., většinou následuje odpověď, to stejně nikdy neseženu tak proč bych se měl o tuto problematiku zajímat. Stále však doufám, že přijde doba kdy mladí faleristé postoupí mezi "starší a staré " faleristy a uvědomí si sami, že je dobré znát a vědět.

Na závěr chci říci, že bych byl rád, pokud se zde objeví zájemce o tyto dekorace, nebo mně sami upozorníte, které medaile zde chybí a které ještě musíme společnými silami doplnit.. Děkuji, Alt.


Literatura:
Václav Měřička: Řády a vyznamenání z období napoleonských válek ( Slavkov u Brna 1990 )
Prílohy
007.JPG
007.JPG (61.83 KiB) Zobrazené 3844 krát
009.JPG
009.JPG (56.77 KiB) Zobrazené 3844 krát
010.JPG
010.JPG (50.86 KiB) Zobrazené 3844 krát
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod Altmann » Uto Okt 09, 2018 10:57 am

https://www.kuenker.de/en/auktionen/stu ... ng_7144492

U této firmy se dražila část sbírky německého faleristy Petera Grocha. My starší faleristé jej známe, setkávali jsme se, setkávali jste se s nim na aukcích Drobné plastiky v Praze, byl často na aukcích v Brně, věděl, že němčina nám dělá problém a dokázal se naučit česky. V katalogu, který jsem vložil je vidět jeho záslužná krásná práce. Všechny dekorace jsou origo, v nádherném stavu, na dobových stuhách. Volal mi kolega Jindřich Kudrna z Hradce Králové , který na aukci byl, dokoupil si zajímavé dekorace z roku 1866, aukci mi i popsal. I když v první části jsme viděli pouze tak zvané "drobné dekorace" je tato sbírka ve svém kompletu zajímavá. Návštěva faleristů z celé Evropy byla velká a dokonce i z Česka. Ceny však poněkud vyšší což bylo dáno mimo jiné i tím, že mnozí jsme Petera znali a byl zárukou originality. Mnozí přátelé z Česka si sice poslali i limity, ale zde mnohé věci byly drahé, dražší než R-U řády o kterých se mnozí mylně domnívají, že bez právě řádu je sbírka ochuzená, není tomu tak a pan Groch to i dokázal. Vlastně nám pan Groch dokázal, že právě tak zvané drobné dekorace jsou základem sbírky.
Pro časopis Signum s dr. Jedličkou několik zajímavých dekorací z období let 1792 - 1815 vybrali a postupně je i zveřejníme,
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Predchádzajúci

Späť na pamätné medaile z rokov 1792-1815

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron
Not able to open ./cache/data_global.php