Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod Altmann » Ned Nov 11, 2012 6:29 am

Snažil jsem se přehledne uložit tyto německé medaile a tak prosím diskuze k problematice tohoto období soustředíme zde. Děkuji.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod Altmann » Pia Jan 18, 2013 6:31 am

Ne vždy se mi to abecední řazení příspěvku daří, vložil jsme další dva příspěvky k tématu,.

Když pan Měřička tyto medaile kompletně zpracoval a vydal v brožurce, byl jsem já i moji přátelé nadšen. Situace se bohužel mění. V současné době dekorace z tohoto období nejsou tak hledané a samotná historie a historická fakta nikoho z Vás nezajímají. Přesto však Vás prosím, kohoto to zajímá, kdo chce něco připsat i nešgativního, učiňte tak, neb mi zcela chybí zpětná vazba. Děkuji Vám. Alt.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod Valhubert » Uto Feb 19, 2013 3:23 pm

Vítám možnost diskuse na téma faleristiky napoleonských válek.V Signu z tohoto období moc není,literatura od p.Měřičky pomalu zastarává.V časopise Mince a bankovky byl sice soupis pár dekorací avšak pouze informativní.A přitom je to období velice zajímavé se vztahem k našemu území.Teď mám na mysli nejen Kulmský kříž ale i rakouské výzvy z let 1796-7.V listopadu se v Dorotheu dražil právě Kulmský kříž,vyvolávací cena - 600 euro.Protože to mám do Vídně autobusem necelé dvě hodiny,tak jsem tam zajel a nechal si jej ukázat.Prohlížel jsem jej dobrou lupou,a nezjistil jsem jak je jeho černění provedeno,bylo s postříbřením v jedné rovině. Nejedná se o lakování,pravděpodobně je železo černěné chemicky.Kříž docílil ceny 1200 euro + dražební přirážka ve výši 22%.Bohužel neskončil u mne.
Valhubert
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Pon Feb 18, 2013 5:31 pm
zameranie / specialization: období napoleonských válek

Re: Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod SFS » Uto Feb 19, 2013 4:16 pm

Kriz som prezrel aj ja. Skoda ze jedna strana bola odpadnuta, ak to tak mozem povedat, inak bol vo vynikajucom stave. Cena bola asi primerana, kedze nebol komplet, inak by bola cena urcite vyssia.
SFS
Site Admin
 
Príspevky: 241
Registrovaný: Uto Aug 23, 2011 5:02 pm
zameranie / specialization: Slovenska republika 1939-1945, RU,
Ceskoslovensko 1945-1989
sFs: predseda

Re: Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod sefit » Str Feb 20, 2013 9:36 pm

Podla mojho nazoru su dekoracie z obdobia Napoleonskych vojen vzdy tahakom drazieb a zaujem je velky. Z rakuskej faleristiky sem patri predovsetkym vsetkym dobre znamy Armeekreuz 1814-1815 znamy aj pod nazvom Delovy kriz, ale rovnako aj vzacne rytierske krize MMTO, ktore, ak sa na trhu objavi original, pochadzaju predovsetkym z cias Napoleonskych vojen. K tomu prichadzaju medaile Za statocnost vydanie Franz I Rakusky. Zaujimave je aj tvrdenie belgickych faleristov o tom, ze tzv. Vojenska zasluzna medaila za statocnost pre potlacenie vzbury v rakuskom Nizozemsku v roku 1790 sa odovzdavala miestnym jednotkam pod rakuskym velenim aj nasledne v rokoch 1790-1792 pri bojoch v tzv. revolucnych vojen Francuzskej republiky s I. Koaliciou, ktore sa vsak skoncili pre Vieden neuspesne. Z nemeckych dekoracii je to potom predovsetkym EK I. a II. triedy (1813), ktore su vzacne resp. v pripade I. triedy uz extremne vzacne dekoracie, nasleduju velmi hladane tzv. Waterloo medaile nemeckych statov Hannover a Brunswick so znamym opisom recipienta na hrane po britskom vzore. No a potom samotny Kulmer Kreuz...podla mna bol vo velmi peknom stave, bez poskodenia.
http://www.dorotheum.com/en/auction-det ... 76fb16052c

Cena u tejto dekoracie sa urcuje tazko. V roku 2010 sa predal nadherny kus prisity na starej rozete za 2000 EUR (+ poplatky). Taky isty sa nachadza aj v katalogu J. Nimmerguta, co urcite potiahlo cenu hore. V novembri 2011 sa zase predal pekny kus len za 800 EUR (+ poplatky), pricom vyvolavacia cena bola 500 EUR. Tych 1200 EUR (+ poplatky) je potom taky kompromis, ale jasne to svedci o tom, ze dekoracia vydana v pocte 12000 kusov je jednoznacne vzacna zalezitost.
sefit
 
Príspevky: 289
Registrovaný: Ned Jan 22, 2012 3:54 pm
zameranie / specialization: Rakúsko-Uhorsko

Re: Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod Altmann » Štv Feb 21, 2013 6:38 am

Vážení přátelé,

Problematika k německým dekoracím z období napoleonských válek je koncipována samostatně a na to jsem upozornil v úvodu:
viewtopic.php?f=179&t=1053
Upozornil jsem,že jde jen o německé státy bez řádů. Museli bychom řešit i anglické dekorace (což rád udělám) ale také extra a rakousko musíme ponechat tak jak to máme.
Naopak na Kulmský kříž ( je zde: viewtopic.php?f=179&t=1105&p=3092&hilit=chlumeck%C3%BD+k%C5%99%C3%AD%C5%BE#p3092 ) jsem nějak já zapomněl a to je výborná připomínka a prosím pana Považana, aby jej sem vložil, neb je zpracovaný (myslím dobře).Všechny ta nádherné věci o kterých pan Dr. Šefranko zpracované máme v Rakousku a ostatní dodělám….ALE… v celku bych si považoval, pokud Vy sami si napíšete a rozhodnete jak a kam co psát. Zatím na tom dělá pouze pan Považan a ten si zaslouží jen a jen naše poděkování.Více by se měl angažovat celý výbor Slovenské faleristické společnosti na čele s panem Mgr. Marcišem a další členové, to mi tak nějak připadá, že snad naše stránky neznají, nebo je bojkotují, ale nějakou pomoc ze strany výboru jsem zatím nezaznamenal a jsou to výteční faleristé a dobří organizátoři, kde je tedy chybka?
Velmi děkuji všem, kteří projevili zájem a v diskuzi své názory napsali.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod SFS » Štv Feb 21, 2013 11:21 am

Aka je dobra odborna literatura na tuto temu??
SFS
Site Admin
 
Príspevky: 241
Registrovaný: Uto Aug 23, 2011 5:02 pm
zameranie / specialization: Slovenska republika 1939-1945, RU,
Ceskoslovensko 1945-1989
sFs: predseda

Re: Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod Altmann » Štv Feb 21, 2013 12:33 pm

Vážení přátelé,

Já vždy literaturu v závěru uvádím. Nestydím se za to, naopak jsem hrdý, že mohu čerpat ze starších prací pana Měřičky což je v tomto soupisu uvedeno. Pan Měřička opět čerpal ze starší literatury (viz obrázek).
Představa,že existuje kniha, která by zahrnula pouze např. jen a jen tyto medaile je mylná nebo já žádnou takovou neznám. Mnohdy, když se pokouším kolegy seznámit se základy čerpám a prověřuji informace ze tří zdrojů a není to mnohdy jednoduché. Specielně Němci mají dostatek literatury, sice především na řádové klenoty, ale i na medaile, které jsou v publikacích zahrnuty. Např. pro Bavorsko to je stále kvalitní kniha:
Georg Schreiber: Die Bayerischen Orden und Ehrenzeichen. Pro Prusko např. Dr. Klietman a takto bych mohl pokračovat. Myslím si, že to co jsem pro strany SFS s pomocí pana Měřičky napsal pro naší potřebu plně vyhovuje.
Ale specielní učebnice, nic takového není, každý z nás si musí učebnici vytvořit sám.Je mi sympatický mladý český falerista, který mi píše, já si to všechno tisknu a nechávám svázat, říká mám knihu v které se vyznám., to mně velmi potěšilo. Je však jistě,že i to co já píši může a jistě má i chyby a nepřesnosti. Když trochu odbočím. Zpracoval jsem celkem slušně (snad?) Železné kříže a sám jsem se divil jaké chybky jsem našel nejen v české či slovenské literatuře, ale dokonce i na německých stránkách. Každý má právo napsat článek jiný, lepší s tím,že mně doplní nebo moji práci poplive. Nejsme spolek slovutných pánů profesorů, jsme společnost, která se věnuje faleristice.

Závěr:
Jsme to my, zde vytváříme možné učebnice!
Prílohy
DSCN1780.jpg
DSCN1780.jpg (25.61 KiB) Zobrazené 5715 krát
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod Altmann » Sob Apr 05, 2014 7:04 pm

Tuto sponu opravdu starého veterána jsem objevil v nabídce jedné faleristické firmy. Je to stará klasika pruského vojáka v maximálně hodnosti poddůstojníka, který se zúčastnil napoleonských válek.
Takováto spona opravdovému faleristovi musí, nebo udělá větší radost než řádové dekorace z období 1.světová války. Tak tedy jen pro potěchu oka.
Prílohy
9932774_1_l.jpg
9932774_1_l.jpg (79.04 KiB) Zobrazené 5518 krát
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Diskuze k problematice dekorací napoleonských válek

Poslaťod Valhubert » Ned Apr 20, 2014 7:49 pm

Velice pěkná spona,mohla by se sem dát fotografie druhé strany?Každá spona je unikátní,a je velmi zajímavé se podívat,jak mají provedeno připevnění jednotlivých dekorací ke sponě a jak je vyřešeno připínání na uniformu.
Valhubert
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Pon Feb 18, 2013 5:31 pm
zameranie / specialization: období napoleonských válek

Ďalší

Späť na pamätné medaile z rokov 1792-1815

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron
Not able to open ./cache/data_global.php