Pilotný odznak slovenský štát

Pilotný odznak slovenský štát

Poslaťod zalany » Uto Aug 04, 2015 6:43 pm

sp1.jpg
sp1.jpg (81.05 KiB) Zobrazené 8266 krát
sp1.jpg
sp1.jpg (81.05 KiB) Zobrazené 8266 krát
sp1.jpg
sp1.jpg (81.05 KiB) Zobrazené 8266 krát


Pozdravujem a prosím kompetentov o názory k uvedenému odznaku. Pre úplnosť zdôrazňujem, že nie som jeho majiteľom a ani "znalcom" problematiky slovenského štátu.

Iba ma zaujímajú názory k jeho originalite.

Vopred vďaka za postrehy.
Prílohy
sp4.jpg
sp4.jpg (107.13 KiB) Zobrazené 8266 krát
sp2.jpg
sp2.jpg (70.97 KiB) Zobrazené 8266 krát
zalany
 
Príspevky: 42
Registrovaný: Str Mar 12, 2014 5:31 pm
zameranie / specialization: Najmä faleristika Zboru národnej bezpečnosti a Zboru nápravnej výchovy ČSSR, resp. SSR a iné.

Re: Pilotný odznak slovenský štát

Poslaťod Altmann » Str Aug 05, 2015 6:47 am

Tyto odznaky a podobné, jsou mnohdy označované jako odznaky udělené kolegům ve zbraní (Němcům a snad i Rumunům). Zde jde o dosti škaredý novoděl. Slovenské odznaky jsou nádherné jak svým námětem tak i provedením. Doporučuji ponechat jen dva obrázky (avers a revers) je to ztráta plochy.
Snad se na mně nebudete zlobit, ale je to tak.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Pilotný odznak slovenský štát

Poslaťod Boris » Str Aug 05, 2015 10:32 am

Tento konkrétny odznak bol udelený slovenskému letcovi a dovolím si tvrdiť, že ide o originál.

Zaujímalo by ma, pán kolega, na základe čoho si myslíte, že to je falzum?
Boris
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pia Jún 05, 2015 7:09 pm
zameranie / specialization: Letecké odznaky

Re: Pilotný odznak slovenský štát

Poslaťod Altmann » Str Aug 05, 2015 12:06 pm

Studoval, nebo četl jsem hodně literatury, viděl jsem dosti odznaků originálu ve sbírkách a mám proto právo říci, že toto originál není. Je to pochopitelně jen můj názor.
Podobné odznaky se začali objevovat jednak po roce 1957 snad to byl výrobce v NSR a dále v Kanadě.
Pochopitelně Vaše právo je nesouhlasit.

Dodatek:
Odznak jsem znovu konzultoval s mým přítelem z Blavy má stejný názor. Je to celkem primitivní novoděl.
Prílohy
Odznak Pozorovateľa štábu a zbraní, av..jpg
Odznak Pozorovateľa štábu a zbraní, av..jpg (4.22 KiB) Zobrazené 8247 krát
Odznak poľného pozorovateľa.jpg
Odznak poľného pozorovateľa.jpg (10.16 KiB) Zobrazené 8247 krát
Odznak poľného pilota.jpg
Odznak poľného pilota.jpg (11.67 KiB) Zobrazené 8247 krát
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Pilotný odznak slovenský štát

Poslaťod Boris » Str Aug 05, 2015 4:45 pm

Samozrejme, že s Vami nesúhlasím. Takisto som mal možnosť študovať veľa pôvodných dokumentov o tomto odznaku a jeho variáciách, teda nie literatúry, ktorej autori veľakrát ani neuvedú, odkiaľ čerpali informácie.

Prosím, ak by Vás to neobťažovalo, konkretizujte presnejšie, čo tento konkrétny odznak odlišuje od tých, ktoré považujete za originály.

Na snímkach, ktoré ste pripojili, sú originály?
Boris
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pia Jún 05, 2015 7:09 pm
zameranie / specialization: Letecké odznaky

Re: Pilotný odznak slovenský štát

Poslaťod Altmann » Str Aug 05, 2015 5:07 pm

Víte, zde nemá cenu diskutovat, když mi napíšete, že ty odznaky, které jsem vložil nejsou z období let 1940-1944.
Existuje tolik kvalitní literatury, kterou si můžete nastudovat. Ne, že by mně to obtěžovalo, ale jen bych opisoval dané
Není to tak dlouho co pan Karásek vydal velmi pěknou a pro Vás jistě i zajímavou knihu Slovenské vyznamenání a odznaky 1938-1945. Zde najdete vše potřebné a zajímavé. Otázka však zní, zda máte zájem opravdu pochopit, že Váš odznaku určitě není originál, nebo se snažíte přesvědčit sám sebe o své neomylnosti. Celkem upřímně, zabralo mi to celé odpoledne abych Vám mohl s jistotou napsat, že to je moderní novoděl.

Právě zde pan dr. Karásek velmi pěkně a podrobně popsal tyto odznaky. Nějak nechápu co tím odznakem sledujete. Někdo Vám jej prodal s tím, že to je originál?????? Víte, slíbil jsem panu Považanovi, že když budu sám znát-poradím. Bohužel někdy se stane, že dotyčný nejprve koupí a potom se ptá a své zklamání ventiluje tím, že on má pravdu. Pokud chcete, napište mi meil. Zde se již k této problematice vracet nechci a nebudu.

ALE přivítal bych názor svým přátel a kolegů ze Slovenska.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Pilotný odznak slovenský štát

Poslaťod Boris » Str Aug 05, 2015 5:19 pm

V poriadku, ak budem mať viac času, napíšem Vám. Žiaľ, na snímkach, ktoré ste pripojili, nedokážem rozoznať všetky detaily. Sú príliš malé a veľmi kontrastné. Navyše sú to len averzy. Preto som sa radšej opýtal, tým som Vás nechcel uraziť. Samozrejme, že naďalej budem povďačný za všetky fundované názory a pripomienky.
Boris
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pia Jún 05, 2015 7:09 pm
zameranie / specialization: Letecké odznaky

Re: Pilotný odznak slovenský štát

Poslaťod Altmann » Str Aug 05, 2015 5:25 pm

Jsem zde pro Vás, klidně mi napište a do té doby si tu knihu pana Karáska kupte. Opravdu je pěkně zpracovaná a odznakům je zde věnováno hodně pozornosti. Zde je jasně vidět, že pan Karásek čerpal z fondu muzea.
Zde je alespoň připomínka na literaturu:



viewtopic.php?f=106&t=1629&p=4818&hilit=kar%C3%A1sek#p4818
Prílohy
visslovakpilotfrtlg.jpg
visslovakpilotfrtlg.jpg (15.53 KiB) Zobrazené 8227 krát
visslovakpilotbcklg.jpg
visslovakpilotbcklg.jpg (19.26 KiB) Zobrazené 8227 krát
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Pilotný odznak slovenský štát

Poslaťod strenk » Pia Aug 07, 2015 10:08 am

Myslím si,že viac svetla do problematiky by mohol vniesť zberateľ vyznamenaní SR 1939-45 militfaler.U neho som podobné letecké odznaky na sponu videl a boli originály.Prepošlem mu odkaz stránky a počkám na jeho vyjadrenie.
strenk
 
Príspevky: 676
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 6:09 pm

Re: Pilotný odznak slovenský štát

Poslaťod Altmann » Pia Aug 07, 2015 11:52 am

Přátelé,
mně děsí přístup především Vás přátel ze Slovenska. Upozornil jsem Vás na práci Dr. Karáska a do dnešního dne je ticho, klid po pěšině.
Jsem řekněme již starší pán, ale odznak, který zde kolega v dobré víře s č.27 vystavil jsem viděl poprvé a v tomto provedení. Přitom pan dr. Karásek ve své knize naprosto přesně popisuje kolik odznaku bylo vyrobeno, jak postupně narůstal počet. Dále upřesňuje i odznaky stříbrné.
Možná, že budete znát jméno Ladislav Klus, pilot a sběratel leteckých odznaků z Hradce Králové, který měl krásné zastoupení originálních odznaku ve své sbírce. Jméno Karol Holásek by jste měli znát v jeho sbírce byli odznaky také zastoupeny. Z mladších slovenských přátel bych rád připomněl Ing.Alexe Klabnika z Blavy. Zde v Pardubicích pan Boris Gol, sběratel leteckých odznaků. No ano, diskuze je prima věc, ale zatím se neozval ani jediný slovenský sběratel s tím, že knihu dr. Karáska zná, případně práce dalších, především slovenských sběratelů.
Nechci zde uvádět německé faleristy neb mezi námi jsou lidé, kteří mají velké zkušenosti.

Jsem zklamaný a všiml jsem si jediného. Pokud někdo vystaví novoděl tak proto, že jej chce legalizovat a běda, když se ozvu s tím, že to originál není. Dále přátelé, řešíme již dávno vyřešenou a jasnou problematiku. ALE ano, vyskytují se i odznaky se sponou, to je pravda a je u nich legenda, že to jsou darovací odznaky, aby si je spojenečtí piloti po svém zvyku upevnili na uniformu. Zde píše pan Karásek-možná.
Jinak odznaky se sponou, postříbřené - ano- nacházíme v aukčních katalozích poměrně často., to je pravda, jsou pěkně raženy a postříbřeny. Takto bez hlubšího teoretického bádání mně pan kolega Strenk postavil proti panu kolegovi, který je starožitník, zda je to správné nevím, asi ne. Přátele a co budeme-budete dělat, když právě on řekne-"ano je to originál".

Jako ukázku zde předkládám dva odznaky Zde pozorovatel?
Prílohy
fhslovakianobserver2frtlg.jpg
fhslovakianobserver2frtlg.jpg (39.66 KiB) Zobrazené 8204 krát
fhslovakianobserver2bcklg.jpg
fhslovakianobserver2bcklg.jpg (32.84 KiB) Zobrazené 8204 krát
Naposledy upravil Altmann dňa Pia Aug 07, 2015 12:18 pm, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Ďalší

Späť na Výkonnostné, čapicové a iné odznaky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron
Not able to open ./cache/data_global.php