Aukce - k doplnění

Sem môžete vkladať informácie o výstavách, zaujímavých expozíciách, termínoch aukcii rôžnych aukčných domov, konferencii a iných zaujímavých akcii, ktoré súvisia s faleristikou. Prosím predmet vždy začať dátumom, kedy akcia začína, prípadne aj končí

Re: Aukce - k doplnění

Poslaťod teodor » Ned Dec 01, 2013 6:23 pm

no toto je na dlhšiu diskusiu a hlavne vy v Čechách a na Morave nemáte potrebu byť natoľko svetový, aby ste zavádzali nový výraz, ktorý v iných jazykoch nemá oporu (pritom si nemyslím, že by to bola práve slovenčina, ktorá by mala určovať základy faleristickej terminológie)...
u mňa stále výraz "rad" evokuje predstavu stánku so zmrzlinou uprostred leta a používam ho cez stisnuté zuby (aj to spravidla len písomne). Ale slovenská terminológia by v tomto mala byť jednoznačná:

Rád - uzavreté spoločenstvo, riadiace sa presnými zásadami - regulou (alebo ak chcete rádom). Má presne ohraničené podmienky prijatia, vonkajšie aj vnútorné zásady fungovania, atď. Jediné dodnes fungujúce vyznamenanie so vzťahom k našemu územiu je Rád Zlatého rúna, ako rytiersky rád, ďalej duchovné rády ako napr. Rád Nemeckých rytierov

Rad - vyznamenie prepožičiavané panovníkom / krajinou ako odmena za zásluhy či podľa diplomatického protokolu. Hoci niektoré z nich naďalej udržiavajú niektoré vonkajšie znaky rytierskych rádov (rádový odev, rádový sviatok), v podstate ide o voľné spoločenstvo, bez konkrétne určených zásad, podľa ktorých sa jej členovia musia riadiť, spravidla ani nemajú konkrétne určené podmienky pre ich získanie (tú, že ak si prezident dostaneš automaticky všetky, nerátam). Napr. všetky najvyššie záslužné vyznamenania Rakúsko - Uhorska označujeme teda správne ako rady, počnúc Radom Marie Terézie...

je to také laické vysvetlenie, lebo sa mi momentálne nechce hľadať niekde presnú definíciu... ale snáď je ten rozdiel jasný...
VIRIBUSObrázok UNITIS
Obrázok užívateľa
teodor
Site Admin
 
Príspevky: 800
Registrovaný: Pia Sep 16, 2011 3:36 pm
Bydlisko: Felvidék (Slovensko)
zameranie / specialization: r.u. monarchia
manévrové medaile
hasičské dekorácie
sFs: člen rady

Re: Aukce - k doplnění

Poslaťod sefit » Pon Dec 02, 2013 3:27 am

teodor píše:Napr. všetky najvyššie záslužné vyznamenania Rakúsko - Uhorska označujeme teda správne ako rady, počnúc Radom Marie Terézie...


nie som jazykovedec z Ústavu Ľudovíta Štúra a to čo píše kolega, sa zdá byť úplne logické....ale len v slovenčine a aj to len vzhľadom na súčasnosť. RU rády sú skutočne "rády". Na počiatku to nebolo žiadne "voľné spoločenstvo", ale rády v RU mali svoje orgány či dokonca kapitulu, rádových predstaviteľov napr. heroldov, svoj rádový odev, sviatok, zasvätený kostol a pod. Vznikli práve po vzore rytierskych rádov (preto sa volajú tak, ako sa volajú ;) ) a zo začiatku boli veľmi prísne regulované, vstup bol limitovaný na určitý počet členov. Postupne sa samozrejme aj tento prístup "liberalizoval" spolu s "konštitucionalizovaním" monarchie. FJO už prakticky upustil od všetkých vyššie menovaných vecí, zostáva však rádom. V nemčine sa používa slovo "Orden" a veľmi ju nezaujíma ako to preložíme napr. do slovenčiny. "Orden" môže znamenať jedno, teda "uzavretú organizáciu s pravidlami" ako aj to druhé, teda "istú sústavu dekorácií". Nie je tam rozdiel, ten sa javí až v celkovom kontexte. Tento istý výraz sa používa aj v súčasnom Rakúsku či SRN. Naše rozlišovanie medzi "rádom" a "radom" vyplýva skôr zo skutočnosti, že sme tento vývoj preskočili, keďže sme žiadne "rády" (momentálne už len "rady" :) ) nemali. V českom jazyku platí to, čo v nemeckom, a síce čeština pozná "řád" ako ekvivalent "Orden".

V každom prípade MMTO je aj v preklade do slovenčiny Vojenský rád Márie Terézie.
sefit
 
Príspevky: 289
Registrovaný: Ned Jan 22, 2012 3:54 pm
zameranie / specialization: Rakúsko-Uhorsko

Re: Aukce - k doplnění

Poslaťod teodor » Pon Dec 02, 2013 5:41 am

no ak sa nemýlim (a nemal by som sa) je to Rad Márie Terézie... a žiadnu logiku v tom nehľadajte...

Už to nebolo uzavreté rytierske spoločenstvo, riadiace sa nejakou regulou, ale záslužné vyznamenanie.. aj Rad Leopolda mal kapitulu, rádový odev a podobne... Asi najjednoduchšie bude to zadefinovať tak, že "rády" vznikali ešte v stredoveku, "rady" sa začínajú objavovať od cca 18. storočia. Pekne to bolo vysvetlené na prednáške p. doktora Grausa na konferencii v Banskej Bystrici a určite by som všetkým odporúčal si ju naštudovať... kedy ju náhodou niekto niekde vydal...

Ako som povedal už pred kolegom Sefitom, JE to nelogické, vnútorne s tým nesúhlasím a skutočne to v nijakom inom jazyku nemá oporu... osobne si myslím, že je to totálna blbosť a úplne to ignoruje historický vývoj radov, ktoré pôvodne vznikali po vzore historických rádov, v niektorých prípadoch priamo z nich... Ale je to oficiálna slovenská terminológia a ako mi raz bolo povedané, mám právo s tým nesúhlasiť, ale ako falerista som povinný používať správnu terminológiu (konkrétne sa to týkalo recenzie na moju knižku, ktorá mimochodom tiež nevyšla)...

na druhej strane si "hejslováci" môžu spokojne povedať - máme niečo, čo nikto iný nemá... :D
VIRIBUSObrázok UNITIS
Obrázok užívateľa
teodor
Site Admin
 
Príspevky: 800
Registrovaný: Pia Sep 16, 2011 3:36 pm
Bydlisko: Felvidék (Slovensko)
zameranie / specialization: r.u. monarchia
manévrové medaile
hasičské dekorácie
sFs: člen rady

Re: Aukce - k doplnění

Poslaťod strenk » Pon Dec 02, 2013 7:22 am

Suverenný rád Maltézských rytierov,Rád Johanitov,Rád Lazára,Rád Božieho hrob-pojem Rytierske rády -termín pre nich vytvoril nielen VLM,ale používa ho aj Lobkowitz.Na výstave sú aj Rádové úbory.Je to pastva pre oči.Byť obyvateľom Hodonína,pozriem sa tam.
strenk
 
Príspevky: 676
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 6:09 pm

Re: Aukce - k doplnění

Poslaťod teodor » Pon Dec 02, 2013 3:18 pm

strenk píše:Suverenný rád Maltézských rytierov,Rád Johanitov,Rád Lazára,Rád Božieho hrob-pojem Rytierske rády -termín pre nich vytvoril nielen VLM,ale používa ho aj Lobkowitz.Na výstave sú aj Rádové úbory.Je to pastva pre oči.Byť obyvateľom Hodonína,pozriem sa tam.


to môže byť naozaj veľmi zaujímavé. ešte tak vedieť ako sa tam dostať :)

k používaniu terminológie - ako som sa snažil vysvetliť vyššie, pre našu tému je absolútne nepodstatné, akú terminológiu používali páni Měřička a Lobkowitz nakoľko túto blbosť (rozdelenie rad/rád) pozná IBA slovenčina...
VIRIBUSObrázok UNITIS
Obrázok užívateľa
teodor
Site Admin
 
Príspevky: 800
Registrovaný: Pia Sep 16, 2011 3:36 pm
Bydlisko: Felvidék (Slovensko)
zameranie / specialization: r.u. monarchia
manévrové medaile
hasičské dekorácie
sFs: člen rady

Re: Aukce - k doplnění

Poslaťod Altmann » Pon Dec 02, 2013 8:35 pm

Vážení přátelé,

já opravdu nevím co řešíte za ptákovinu a jen čekám kdo zde ještě napíše slovoo " riad" což je pro vysvětlení čechům nádobí.

Přátelé, ja jsem byl hrdý, že na slovenské stránky můžu psat český a Vy, ale víte,že moje srdce patří Vám, ale zde to začne u kraviny a končí tím,že budu své články překládat?
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Aukce - k doplnění

Poslaťod synbiam » Ned Dec 08, 2013 8:35 pm

strenk píše:Odporúčam.Dnes v relácii Toulavá kamera bol príspevok Výstava rytierskych radov.Výstava sa koná v Hodonine v Masarykovom múzeu.Reláciou sprevádzal Marek Vařeka.Vyznamenania sú pekné,ale mne nič nehovorili,nebolo to Československo ani ZSSR-2.sv.vojna.Výstava je do 26.1.2014


Ahoj, kdo má zájem se mrknout, co tam uvidí, tak připojuji link na archiv ČT.

http://toulavakamera.ceskatelevize.cz/a ... sp?id=4264
synbiam
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Ned Jan 29, 2012 3:52 pm
zameranie / specialization: RU, okrajově československo dor 1945

Re: Aukce - k doplnění

Poslaťod raadyjo » Pia Dec 13, 2013 12:31 pm

raadyjo
 
Príspevky: 138
Registrovaný: Pia Feb 03, 2012 6:09 pm

Re: Aukce - k doplnění

Poslaťod Altmann » Pia Dec 13, 2013 1:37 pm

Ještě jako dodatek, celý řetízek je vyrobený před rokem 1903 to poznáte dle dekorací Srbska, nedivím se ceně, Škoda, že moje penze mi na to nějak nestačí.

Je to v popisu textu tak já jen pro jistotu.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Aukce - k doplnění

Poslaťod raadyjo » Štv Feb 05, 2015 11:43 am

Tak Zeige má na únorové aukcy opět neskutečné kousky :o

http://www.zeige.com/index2.html
raadyjo
 
Príspevky: 138
Registrovaný: Pia Feb 03, 2012 6:09 pm

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výstavy a akcie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron
Not able to open ./cache/data_global.php