KM 1873 musela byť podľa štatútu vždy z bronzu, ale keďže išlo častokrát o jedinú medailu (okrem služobných krížov), ktoré vojaci, poddôstojníci a dôstojníci za celú kariéru dostali, tak sa objavovala a bola vojenskou "vrchnosťou" trpená aj v rôznych iných variantoch, aby "ladila" s uniformou a pod. K.u.K. armáda bola v tomto benevolentná, v takom Prusku by to neprešlo.
Medaily vo farbe striebra sa na internete objavujú často, ide však o nejaký pozinkovaný variant, určite nie striebro. Nie je to teda trik predajcov. Strieborná (echt-Silber) medaila s puncovaním by bola akiste vzácna a samozrejme môže aj taká existovať, nie je to vylúčené.
Medaila bola razená v miliónoch kusoch a patrí medzi najbežnejšie dekorácie k.u.k. armády, ale aj tu sa objavujú anomálie a tie sú faleristami vyhľadávané. Na priloženom obrázku sú tri varianty:
- s porcelánovým reverzom, zjavne aby sa zabránilo znečisteniu uniformy,
- s opisom "Koening" - ide o straší variant a príčinou by snáď mohlo byť vyhradenie sa voči Prusku, keď vzťahy po roku 1866 boli na bode mrazu. Gramatický tvar "oe" namiesto "ö" sa používal vo forme rakúsko-bavorskej nemčiny (niekedy sa používa aj dnes),
- s opisom "Dezember" - tiež sa to uvádza ako "nacionalistický" variant nemecky hovoriacich dôstojníkov. Má zjavne iný portrét cisára a nemecky vyzerajúci záves, ale razený spoločne s medailou. Navyše je medaila oveľa hrubšia ako štandardné KM 1873. Pri pohľade na tento typ mám vždy pocit, že ide o razbu po roku 1918.
Zaujímavá je aj tá kožená etuja (cca 1875-80), najmä potlač na veku z vnútornej strany. Firma Tiller, neskôr veľký dodávateľ armádnej výstroje, začínala ako podnik na uniformy s názvom "Pri vojnovej medaile", čo svedčí o popularite KM 1873. Obsah etuje je typický pre subalterného dôstojníka (kapitán, brevetný major) idúceho do dôchodku...KM 1873 a MDZ za 25 rokov (perleť na reverze)...za 40 rokov služby to bolo všetko. Zmenilo sa to až zavedením MVM, rozšírením stupňov MDZ a následne zavedením JEM 1898 a Annorum 40.


