Order Uśmiechu

Order Uśmiechu

Poslaťod k6i6t6o » Pon Okt 14, 2013 2:59 pm

Predpokladám, že mnohí z kolegov (ak nie aj všetci) "vybehnú" na mňa so slovami, že toto do faleristiky nepatrí. Mne to ale nedalo oboznámiť Vás s niečím iným a odpútať trochu od vojenských, štátnych, straníckych a iných dekorácií.

Order Uśmiechu - Rád Úsmevu. Vznikol v Poľsku z banálnej detskej myšlienky. Pri návšteve spisovateľky Wandy Chotomskej v detskej nemocnici jej jeden chlapec vyslovil vďačnosť, akú preukazuje deťom a prehlásil, že by jej bol ochotný dať za to aj medailu. Tak v roku 1967 vznikla myšlienka odmeňovať ľudí, ktorí sa značnou mierou starajú o deti. "Konkurz" na podobu vyznamenania vyhral návrh 9-ročnej Ewi Chrobak. Odovzdávanie ocenení sa vykonáva 2-krát ročne (prvý jarný deň a posledný deň roka). Dekorovaní môžu byť muži (rytieri) ako aj ženy (dámy). Kandidátov si volia samé deti. O samotnom dekorovaní, tej ktorej osoby rozhoduje Kapitula Rádu Úsmevu pozostávajúca z členov z viacerých krajín. V súčasnej dobe stojí na čele kapituly Marek Michalak.
Prvým dekorovaným bol v roku 1968 prof. Dr Wiktor Dega - svetovo uznávaný ortopéd. Medzi členov Rádu patria napr. Ján Pavol II., Matka Tereza, kráľ Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud, Dagmar Havlová, Silvia Švédská, Steven Spielberg...
ObrázokObrázok
Naposledy upravil k6i6t6o dňa Pon Okt 14, 2013 5:20 pm, celkovo upravené 1
k6i6t6o
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Str Sep 07, 2011 5:48 pm
Bydlisko: Brezno - okolie
sFs: riadny člen

Re: Order Uśmiechu

Poslaťod teodor » Pon Okt 14, 2013 5:05 pm

ak na teba za niečo vybehnem, tak za tvrdenie, že to do faleristiky nepatrí ;)
VIRIBUSObrázok UNITIS
Obrázok užívateľa
teodor
Site Admin
 
Príspevky: 800
Registrovaný: Pia Sep 16, 2011 3:36 pm
Bydlisko: Felvidék (Slovensko)
zameranie / specialization: r.u. monarchia
manévrové medaile
hasičské dekorácie
sFs: člen rady

Re: Order Uśmiechu

Poslaťod k6i6t6o » Pon Okt 14, 2013 5:38 pm

Už som sa stretol aj s názormi, že ľudia (zberatelia) podobné predmety nepovažujú za faleristický materiál. Som rád, že nie všetci zdieľajú rovnaké názory. Mňa tento rád zaujal, preto som chcel priniesť trošku zmenu.
Pozn.: ospravedlňujem sa za chyby, už som ich opravil. Písal som to totiž po niekoľkohodinovom vyučovaní :D
k6i6t6o
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Str Sep 07, 2011 5:48 pm
Bydlisko: Brezno - okolie
sFs: riadny člen

Re: Order Uśmiechu

Poslaťod faleristika » Pon Okt 14, 2013 5:47 pm

Vážení kolegové,
také se domnívám, že toto do faleristiky patří. Ale abychom se neohlíželi jen do Polska, tak Ř. dětského úsměvu byl založen a udělován i u nás.
Podle polského vzoru byl založen někdy snad r. 1973 v tehdejší ČSSR. Udělování se ujala jedna z pražských organizací Svazu bojovníků proti fašismu. Přikládám obrázek tohoto řádu.
S pozdravy „faleristika“- Brno
P.S. Už se těším na sobotní setkání se všemi kolegy a přáteli zde v Brně.
Prílohy
Ř.dětského úsměvu.jpg
Ř.dětského úsměvu.jpg (68.61 KiB) Zobrazené 7910 krát
faleristika
 
Príspevky: 138
Registrovaný: Pia Sep 16, 2011 5:29 pm

Re: Order Uśmiechu

Poslaťod teodor » Pon Okt 14, 2013 6:59 pm

k6i6t6o píše:Už som sa stretol aj s názormi, že ľudia (zberatelia) podobné predmety nepovažujú za faleristický materiál. Som rád, že nie všetci zdieľajú rovnaké názory. Mňa tento rád zaujal, preto som chcel priniesť trošku zmenu.
Pozn.: ospravedlňujem sa za chyby, už som ich opravil. Písal som to totiž po niekoľkohodinovom vyučovaní :D


faleristika je pomocná veda historická, ktorá sa venuje skúmaniu vonkajších a vnútorných vlastností vyznamenaní, teda nositeľných a neprenosných hmotných symbolov, udeľovaných panovníkom alebo štátom, prípadne iným orgánom, organizáciou, právnickou či súkromnou osobou, obvykle za konkrétne zásluhy, či už jednorazové alebo opakované, osobné hrdinstvo, za dlhoročnú službu / prácu, a podobne.

teda jednoducho povedané - pokiaľ sa to udeluje/udelovalo konkrétnej osobe, z konkrétneho dôvodu a je to určené na viditeľné nosenie, ide o vyznamenanie a teda faleristický materiál. Môže to byť pre niekoho vyznamenanie zberateľsky nezaujímavé, ale vyznamenanie to určite je... ;)
VIRIBUSObrázok UNITIS
Obrázok užívateľa
teodor
Site Admin
 
Príspevky: 800
Registrovaný: Pia Sep 16, 2011 3:36 pm
Bydlisko: Felvidék (Slovensko)
zameranie / specialization: r.u. monarchia
manévrové medaile
hasičské dekorácie
sFs: člen rady

Re: Order Uśmiechu

Poslaťod k6i6t6o » Pon Okt 14, 2013 7:55 pm

Samozrejme viem čo obnáša faleristika. Práve preto som aj toto vyznamenanie tu prezentoval. A som rád, že som sa tu nestretol s postojom aký som predpokladal po zlých skúsenostiach pri konzultovaní niektorých ocenení. Musím ale podotknúť, že nešlo o členov SFS.
k6i6t6o
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Str Sep 07, 2011 5:48 pm
Bydlisko: Brezno - okolie
sFs: riadny člen

Re: Order Uśmiechu

Poslaťod strenk » Uto Okt 15, 2013 6:21 am

Ja osobne v zbierke Rad úsmevu by som privítal.Musel by som minimálne vedieť nositeľa,keď už by som ho mal bez dekrétu,ale aspoň v etue.Už len preto,že nositeľmi sú známe osobnosti a autor animovanej série No, počkaj! :D Kotenočkin.
strenk
 
Príspevky: 676
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 6:09 pm

Re: Order Uśmiechu

Poslaťod Altmann » Uto Okt 15, 2013 8:49 am

k6i6t6o

Tak tedy jsem nějaký zmatený. Já nejsem člen SFS, moji přátelé také ne, jsme rádi, že jako nečlenové SFS můžeme spolupracovat, to jste si moc nepomohl, nějak mi uniká smysl kritické připomínky. Na druhou stranu diskuze ve faleristice je základ všeho a já si myslím, že se zde žádný blb nevyskytl, který by někoho chtěl ponižovat, předpokládám,že to by admini nedovolil.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Order Uśmiechu

Poslaťod k6i6t6o » Uto Okt 15, 2013 11:59 am

Altmann píše:k6i6t6o

Tak tedy jsem nějaký zmatený. Já nejsem člen SFS, moji přátelé také ne, jsme rádi, že jako nečlenové SFS můžeme spolupracovat, to jste si moc nepomohl, nějak mi uniká smysl kritické připomínky. Na druhou stranu diskuze ve faleristice je základ všeho a já si myslím, že se zde žádný blb nevyskytl, který by někoho chtěl ponižovat, předpokládám,že to by admini nedovolil.


Ja sa ospravedlňujem ak to vyznelo tak, ako ste to pochopil. Nemyslel som to ale tak. Rady a rozhovory s Vami a Vašimi kolegami, nečlenmi SFS si vysoko vážim a Vy to viete. Myslel som to tak, že keď som sa rozprával o tom s ľudmi, ktorí vôbec nevystupujú na fóre SFS.
Musím to upresniť teda. Na toto vyznamenanie som upozornil môjho známeho, ktorý zbiera vyznamenania (nikdy však na fóre SFS nebol - nie je tu registrovaný; nie je členom SFS). On to však neradil do faleristiky ale len do odznakov oraginzácií. Takých som mal ako dieťa plno. Ja som to však do faleristiky radil a radím, no dotyčnému to nie a nie vysvetliť. Tá pripomienka bola preto daná, lebo som nevedel s akou odozvou sa stretnem tu.
k6i6t6o
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Str Sep 07, 2011 5:48 pm
Bydlisko: Brezno - okolie
sFs: riadny člen

Re: Order Uśmiechu

Poslaťod Altmann » Uto Okt 15, 2013 12:36 pm

Já to také tak beru, z mé strany to je jen takové malé poškádlení, není nutné být stále jen smutný a nakakaný neb i sem patří trochu humoru.Mimochodem, již před více jak 35 lety se na toto téma psalo i v Drobné plastice. On vždy ten, kdo to nemá to druhému, který to vlastní musí alespoň pokazit náladu.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant


Späť na Všeobecná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

Not able to open ./cache/data_global.php