Sbírka ocenění

tu sa môžete pochváliť - toto fórum je viditelné pre každého

Sbírka ocenění

Poslaťod Lukáš Kolář » Pia Sep 07, 2012 5:28 am

Dobrý den,
rád bych touto cestou vyjádřil poděkování Vám všem, kteří zde uveřejňují své poznatky z dlouholeté sběratelské činnosti. Jsou pro mě inspirací a pomáhají mi rozšířit vědomosti nejen o vyznamenáních, řádech a odznacích, ale také o lidech a době ve které byly udělovány. Možná sem nebudu zcela zapadat svým sběratelským zaměřením tak jako Vy ostatní, jsem poměrně mladý člověk, ale za těch 20.let co sbírám se snažím postupně co nejvíce ucelit svou sbírku, i když kompletní zřejmě nikdy nebude a to je na sběratelství působivé a inspirativní.
Sbírám veškerá ocenění, která byla udělována v Československém uranovém průmyslu (ČSUP) a na Jáchymovských dolech. Vím, že je to neobvyklé zaměření a někteří z Vás mohou přestat dále číst, jelikož to pro Vás může být nezajímavé, ale právě proto, že toto tehdy strategické průmyslové odvětví není zcela zmapováno jsem si řekl, že tak učiním já.
Pokusím se vysvětlit co je předmětem mého zájmu, kterému věnuji hodně času i peněz , ostatně jako každý z Vás.
Jelikož sběratelé stejného zaměření, podle mého odhadu, se dají počítat na prstech jedné ruky máme výhodu, že nemáme příliš mnoho konkurence. Na druhou stranu hornická ocenění Jáchymovských dolů z 50.let jsou dnes již těžko sehnatelná, neboť nová doba, po roce 1989, prezentovala vše co se nějakým způsobem dotýkalo Jáchymovských dolů v souvislosti s lágry, politickými vězni. Proto mnoho těch, kteří tam byli zaměstnáni nikoliv jako odsouzení političtí vězni, ale jako civilisté, kteří si toto povolání dobrovolně zvolili, nechtějí uvádět nic ze své minulosti a nechtějí být jakýmkoliv způsobem dáváni v souvislost s Jáchymovskem. Proto zůstává ještě mnoho věcí neobjeveno , a proto také je již mnoho věcí také nenávratně ztraceno, zničeno a vyhozeno.
Když mi bylo asi 10.let našel jsem ve skříni dědovu hornickou uniformu na které byly vyznamenání, řády, medaile, odznaky. Postupně jsem našel i krabici s dalšími medailemi, které se udělovali k různým výročím a slavnostním příležitostem zpravidla v září ke Dni horníků. Oslovilo mě to a spíše ze zábavy než z rozumu jsem započal shromažďovat medaile, plakety a některé odznaky Československého uranového průmyslu a Jáchymovských dolů. Postupně jsem začal přidávat i diplomy, dekrety a upomínkové předměty.
S věkem u mě rostla chuť objevovat stále nová hornická ocenění (ČSUP, JD), ale už jsem nenacházel nic nového a postupně došlo ke stagnaci. Až jednoho dne jsem se seznámil s bývalým podnikovým ředitelem k.p.Uranových dolů Příbram, který mě po počáteční nedůvěře pozval k sobě domů a ukázal mi svou sbírku . Do té doby jsem netušil, že by mě někdo mohl takovým způsobem inspirovat. Ukazoval mi své pečlivě uložené, setříděné medaile navíc v perfektním stavu o kterých sem dosud netušil, že existují. Cítil jsem se jako v ráji a očima doslova hladil každou medaili. Fascinovala mě ucelenost, stav a velmi působivé uložení sbírky. Od té doby jsem návštěvu zopakoval několikrát a postupně měl možnost si celou sbírku "ohmatat". Díky této spolupráci jsem získal mnoho věcí do své sbírky a hlavně také katalog, který dotyčný pán vydal a podle kterého jsem začínal systematicky sbírat. Katalog se pro mě stal nedílnou součástí běžného života a tahal jsem ho kde jsem mohl. Díky tomu jsem si postupně uměl vybavit jednotlivé typy medailí spolu s dalšími údaji (hmotnost, materiál, rok výroby atd.) což mi umožnilo mít přehled, aniž bych potřeboval mít s sebou katalog, pokud jsem někde objevil nějakou medaili či plaketu . Vždy jsem se obdivně vyjadřoval o jeho krásné sbírce a on mi na oplátku říkal, že jsem mladý a mám mnohem více možností než on, že jej jednou překonám, což jsem si v tu chvíli nemyslel. Starý pán už bohužel není mezi námi a jeho sbírku má jeho syn, takže o jejím dalším osudu nic nevím. Má sbírka dnes obsahuje téměř všechny medaile a plakety, které měl tento vážený pán a v některém ohledu se mi podařilo ji vylepšit o některé exempláře, které by ho jistě velmi potěšily.

Pokud se vrátím k mé činnosti snažím se sbírat a zaměřit se pouze na ocenění Jáchymovských a uranových dolů. Jelikož jsem zatím ani v archivu státního podniku DIAMO nenalezl přehled a podrobnosti o všech udělovaných ocenění nemohu si dovolit spolu s kolegou vydávat katalog, ale zatím jsme ve fázi tvorby podkladů.
Lukáš Kolář
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Štv Sep 06, 2012 8:37 am
zameranie / specialization: Hornická ocenění, medaile, odznaky, upomínkové předměty

Späť na Osobné zbierky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron
Not able to open ./cache/data_global.php