Moja mini zbieročka

tu sa môžete pochváliť - toto fórum je viditelné pre každého

Re: Moja mini zbieročka

Poslaťod Altmann » Uto Jún 04, 2013 1:27 pm

Přátelé,
Domnívám se,že nejsem pochopen správně. Mým úkolem je postavit jakousi knihovnu, která bude přístupná a dostupná všem neb je psána česky. Jsem limitován jistým počtem obrázků neb za vše se musí platit. Podívejte se jen na kolik ročně přijde provoz http://www.valka. U nás je vše zdarma a domníváte se,že na stránkách SFS je prokazatelně nekonečno? Již 3x jsem řešil problém,že není místo (tedy potom se vždy našlo) Tyto stránky jsou v pořadí jíž druhé, stále prozatím Admini nedoplnil obrázky ke starším článků,. Prostě bojím se,že přijde den a tyto stránky budou mimo provoz no a potom co dál? Budeme se kochat, budeme se vzdělávat?

Rozhodnutí ponechávám zcela na Vás, Vy rozhodnete, zda budeme jásat nad každou variantou Karlova kříže 1916 nebo zda si česky přečteme něco zajímavého v oblasti faleristicky co možná momentálně nezajímá Vás, ale zajímá další. Tak to funguje i v Signum. Píšeme tam zcela zdarma a ten poplatek,který na časopis posíláte, to jsou holé náklady. Čas, práci a soustředění Dr. Jedličky to je jeho zábava. Čas, který dávám já na stránky to je moje zábava. I já se rád chlubím, ale nejprve musí být za mnou vidět nějaká práce.

Závěr:
Já Tonymu a dalším z Vás fandím, jinak bych toto zde nepsal, ale zde musí dát jasnou odpověd někdo, kdo odpovídá za stránky SFS a to je předseda pan Mgr. Marciš. On chce budovat společnost, která osloví i další, třebas jen teoreticky. Ani já nemám tak velkou sbírku, ale to neznamená,že se nebudu dále vzdělávat alespoň na poli Evropská faleristika.

Rozhodnutí:

ANO budeme pokračovat
NE: Altmane běž do hrdele nás to již nebaví

NEBO: Klid ?!
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5013
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Moja mini zbieročka

Poslaťod sefit » Uto Jún 04, 2013 3:54 pm

Ja sa naopak plne stotožňujem s tým, čo napísal pán kolega Sedlák (altmann). Toto fórum by malo predovšetkým slúžiť ako faleristická elektronická bibliotéka ako aj diskusné fórum o dekoráciách a rádoch, o ktoré sa zaujímame. Žiaľ, najväčšiu pozornosť však pútajú rubriky ako „Osobné zbierky“ a tak podobne. Fórum má pritom svoju obsahovú kapacitu a zbytočne takto odčerpáva priestor pre iné príspevky, ale hlavne „rozptyľuje pozornosť“ od dôležitejších vecí ako sú zaujímavé články a z času na čas (žiaľ, len zriedkavo) aj nejaké tie odborné diskusie. Nevidím dôvod prečo si nevymeniť fotky zo zbierky, dokonca aj v oveľa vyššej kvalite, ktorá umožní štúdium predmetnej dekorácie, cez osobný mail. Ja to tak robím s viacerými faleristami a neprezradím žiadne tajomstvo, že aj s pánom kolegom Sedlákom.

Osobne mňa k faleristike primäl skôr môj záujem o vojenskú históriu a R-U monarchiu ako zbierky kolegov. Všetky kusy, ktoré som si do zbierky zaradil, najmä medaile, tam mám preto, lebo je za nimi určitá história viažuca sa k ich vzniku a udeleniu a ja keď ich držím v ruke, tak premýšľam najmä o tomto aspekte. Zbierka by sa mala budovať postupne a hlavne systematicky. Tu je preto najdôležitejšie štúdum.Pred vekmi tu pán kolega „faleristika“ poskytol zoznam základnej literatúry pre štúdium RU faleristiky. Môžem z vlastnej skúsenosti potvrdiť, že to dôležitejšie ako nová medaila v zbierke.

K zbierkam všeobecne. Musíme si tu všetci uvedomiť, že nikto z nás žiadnu veľkú zbierku nevlastní a asi ani nikdy vlastniť nebude. Treba na to dlhé roky a pár sto tisíc eur. Keď pán kolega „altmann“ hovorí o tom, že nemá „nijakú veľkú zbierku“, tak to nie sú prehnane skromné slová, ale výrok skúseného faleristu, ktorý vie o čom hovorí a od ktorého sa môžeme všetci len učiť. Rozdiel medzi najbežnejšou medailou a rádom (v štandardom vyhotovení) je len v cene. Komtúr či dokonca aj veľkokríž FJO v zlate, vrátane náprsnej hviezdy, je bežne dostupná dekorácia. Je síce drahá, ale relatívne ľahko dostupná. Je to aj o cene 18 karátového zlata. Platí to však aj naopak. Bežnejšia dekorácia s nezvyčajnou úpravou či niektorá z medailí môžu byť rádovo lacnejšie, ale zaradiť si ich do zbierky môže trvať roky pre ich nedostupnosť. Práve takéto kusy však povyšujú zbierku. Veľká zbierka musí obsahovať prakticky všetko, ale najmä tie extrémne ťažko dostupné (a už aj veľmi drahé) kusy. Ja poznám zbierku pána kolegu „altmann“ a on pozná tú moju (cez tie súkromné maily, fórum na to nepotrebujeme) a aj keď obaja máme aj nejaký ten rád v zlate (aj keď aj tu samozrejme musím ešte „dobiehať“ :) ), tak ide práve o tie fajnové a ťažko dostupné „stücky“, kde popri ňom môžem zahrať len tie druhé husličky. Takže mi ostáva hlavne učiť sa a snažiť sa... ;)
sefit
 
Príspevky: 288
Registrovaný: Ned Jan 22, 2012 3:54 pm
zameranie / specialization: Rakúsko-Uhorsko

Re: Moja mini zbieročka

Poslaťod ondras » Uto Jún 04, 2013 4:20 pm

Podle mě je cílem diskuzního fóra toto:

1. Pokud někdo vznese dotaz, tak radit.
2. Upozořnovat na falzifikáty.
3. Diskutovat o zajímavých kouscích.

Takto funguje většina fór militáriích, které znám a navštěvuji. Mezi to patří i prezentace fotografií ze sbírek, protože o většině těch předmětů žádná literatura, mimo dobových předpisů, není.

Třebas kdyby nebyla na Československou, socialistickou faleristiku stránka www.vyznamenani.net, tak není nic. Mimo špatně určených fotek dekorací z aukci a pár rozmazaných fotek, z knížek, které vyšly za socíku. A právě ta prezentace množství fotek ze sbírek, to je natom to zajímavé. Zákony, kterými se vyznamenání zavádějí si může z internetu stáhnout každý a stejně tak i matriky.

Proto já prezentacím osobních sbírek fandím. Na encyklopedii faleristiky je podle mě formát diskuzního fóra nevhodný, to by mělo být účelem standartních webových stránek.

Ale v R-U faleristice, která je zájmem většiny uživatelů fóra, je podle mého názoru situace jiná.
Za vlast, za socialismus !
Obrázok užívateľa
ondras
 
Príspevky: 251
Registrovaný: Ned Jan 22, 2012 11:11 am
Bydlisko: Praha 4 - toho času Pankrác
zameranie / specialization: ČSR - ČSSR

Re: Moja mini zbieročka

Poslaťod k6i6t6o » Uto Jún 04, 2013 6:52 pm

Páni, ako som spomenul, ja si prácu pána Sedláka nesmierne cením. Ale nevidím dôvod, prečo sa nepochváliť svojou zbierkou, pokiaľ sa fotky pridávajú cez iný server. Server, ktorý som predložil ja, funguje už pár rokov bez problémov. Všetky svoje fotky pridávam cez tento server a (musím si zaklopať) nemal som s ním problém. Takto sa dá šetriť potrebné miesto pre publikačnú činnosť.
k6i6t6o
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Str Sep 07, 2011 5:48 pm
Bydlisko: Brezno - okolie
sFs: riadny člen

Re: Moja mini zbieročka

Poslaťod faleristik » Str Jún 05, 2013 3:31 am

Plne stojím za Altmanom, je potrebné dávať články a informácie, nie sa chváliť každou medailičkou, ktorá sa niekomu podarí získať do zbierky, aby si dotyčný mohol nechať kolegami hladiť bruško (obrazne) čo nového získal. Takto môžeme klesnúť na úroveň kopáčov (detektorárov), ktorí na svojich stránkach omdlievajú nad každým kusom hrdzavého plechu.
Informácie sú základ, sú cenné a potrebné, aby človek získal prehľad o odbore a nebol za hlupáka. Toto je môj názor a môžete ma zaň odsudzovať.
Obrázok užívateľa
faleristik
 
Príspevky: 98
Registrovaný: Pon Dec 10, 2012 5:45 am
zameranie / specialization: R.-U.

Re: Moja mini zbieročka

Poslaťod teodor » Str Jún 05, 2013 5:20 am

dôkladne som si preštudoval celú diskusiu a podla mňa má každý v niečom pravdu.

Je pravda, že miesto ktoré máme k dispozícii je limitované a treba ho rozumne využiť.
Na druhej strane, všetkým nám urobí dobre, keď sa môžeme pochváliť novým prírastkom - to si otvorene priznajme.

Osobne by som bol za kompromis ako ho navrhuje Rišo - ukladať fotografie inde a linkovať ich, ale miesto kde sa môže každý pochváliť zachovať. Je to v prvom rade fórum, určené na to, aby sme diskutovali, pýtali sa, podelili si informácie. To že sa časom linkované fotky stratia by som riešil dôkladnejším popisom, ktorý ostane...
To čo tu robí kolega Altmann je veľmi záslužná práca a som hrdý na to, že tu máme také množstvo informácii na jednom mieste, ale aj tak by som bol rád, keby naše fórum zostalo zároveň miestom, kde si môžeme slobodne pokecať s priateľmi o tom čo nás baví. Už neraz sa stalo, že sa v diskusiách objavilo množstvo zaujímavých informácii, ktoré v teoretickej časti nie sú - proste teória je teória a prax je prax. Samozrejme som tým nechcel povedať, že kolega Altmann je teoretik, len to, že do všeobecného článku sa všetky informácie zahrnúť nedajú ani pri najlepšej vôli, ale pri diskusii zameranej na konkrétnu vec je to iné...

takže za mňa - áno, treba s miestom narábať zodpovedne, ale inak som jednoznačne za diskusiu.

pre Tonyho - možno po čase tie obrázky naozaj zmiznú, ale časom pochopíš aj sám, že na Slovensku je lepšie neukazovať úplne všetko na jednom mieste. Preto je rovnaká sekcia pre zbierky aj v r.u. ale s obmedzeným prístupom ;)
VIRIBUSObrázok UNITIS
Obrázok užívateľa
teodor
Site Admin
 
Príspevky: 797
Registrovaný: Pia Sep 16, 2011 3:36 pm
Bydlisko: Felvidék (Slovensko)
zameranie / specialization: r.u. monarchia
manévrové medaile
hasičské dekorácie
sFs: člen rady

Predchádzajúci

Späť na Osobné zbierky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron
Not able to open ./cache/data_global.php