Slovenské hasičské vyznamenania 1922-1951

odkazy na zaujímavé stránky, literatúra

Slovenské hasičské vyznamenania 1922-1951

Poslaťod teodor » Uto Júl 11, 2017 8:13 am

Priatelia

rád by som Vás informoval, že sa pracuje na novej knižke, ktorá by mala byť hotová (dúfame) do konca tohto roku. Prikladám návrh obálky, ako takú malú ochutnávku ;)
Prílohy
obálka_menšia.jpg
obálka_menšia.jpg (36.46 KiB) Zobrazené 7505 krát
maketa_menšia.jpg
maketa_menšia.jpg (23.07 KiB) Zobrazené 7505 krát
VIRIBUSObrázok UNITIS
Obrázok užívateľa
teodor
Site Admin
 
Príspevky: 800
Registrovaný: Pia Sep 16, 2011 3:36 pm
Bydlisko: Felvidék (Slovensko)
zameranie / specialization: r.u. monarchia
manévrové medaile
hasičské dekorácie
sFs: člen rady

Re: Slovenské hasičské vyznamenania 1922-1951

Poslaťod Altmann » Str Júl 12, 2017 10:36 am

Já osobně se těším na "Ježíška". Pravda je taková, že jsme se málo této tématice věnovali. V Čechách to byl jediný pan Mládek, který své poznatky publikoval v časopise Drobná plastika. Někteří z nás si dekorace i hasičské řády přece jen ve sbírkách ponechali, ukazuje se, že udělali dobře. Hasičské dekorace jsem se pokoušel i na sfs trochu popsat alespoň tam, kde existuje literatura. Bohužel v Čechách a na Moravě zatím faleristu typu pana Považana nemáme. Že by moc práce a velká lenost? :geek:
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Slovenské hasičské vyznamenania 1922-1951

Poslaťod teodor » Pia Máj 25, 2018 9:05 am

takže kniha je už na svete:

pevná väzba, kriedový papier, 220 strán, hmotnosť 1,5 kg
cena stanovená vydavateľom: 35,20€

Kniha mapuje obdobie existencie Zemskej hasičskej jednoty na Slovensku, jej históriu a vývoj, prináša základné informácie o vývoji hasičskej rovnošaty a odznakov na nej nosených, či už boli jej pevnou súčasťou, alebo sa jednalo odznaky odborné a výkonnostné. Základom publikácie sú samozrejme hasičské vyznamenania z tohto obdobia, rozdelené na oficiálne vyznamenania vydané ZHJnS a neoficiálne vyznamenania vydávané zbormi pri rôznych príležitostiach. Okrem popisov jednotlyvých vyznamenaní sa dozviete informácie o ich histórii, vývoji, spôsobe nosenia a udeľovania, atď. Kniha je doplnená bohatou obrazovou dokumentáciou.
Prílohy
kniha.jpg
kniha.jpg (224.96 KiB) Zobrazené 7297 krát
str 60.jpg
str 60.jpg (216.07 KiB) Zobrazené 7297 krát
VIRIBUSObrázok UNITIS
Obrázok užívateľa
teodor
Site Admin
 
Príspevky: 800
Registrovaný: Pia Sep 16, 2011 3:36 pm
Bydlisko: Felvidék (Slovensko)
zameranie / specialization: r.u. monarchia
manévrové medaile
hasičské dekorácie
sFs: člen rady

Re: Slovenské hasičské vyznamenania 1922-1951

Poslaťod Altmann » Sob Máj 26, 2018 9:56 pm

Kniha, která podrobně hovoří na toto téma je vlastně podrobná učebnice a osobně se domnívám, že bychom k ní i tak měli přistupovat. Dovolím si říci, že po malých úpravách bychom ji mohli považovat za kvalitní bakalářskou práci.Neměla by chybět jako doporučená literatura pro potřebu a školení profesionálních hasičů na Slovensku. V Čechách stále tato či podobná práce chybí. Mám ji na stole a přiznám se, že mi udělala radost neb pan Považan získal takové množství informací, které jsem neznal, nevěděl a jsem rád, že jsem s touto prací seznámil.
Pro nás faleristy by řády a vyznamenání hasičského sboru neměli být je spolkovými dekoracemi. Naopak a je to i současný trend mezi sběrateli se tato vyznamenání těší velké oblibě. V knize je jasné rozdělení na dekorace, které lze považovat i za řádové odznaky, služební a záslužné medaile a nádherné čestné odznaky určené k prezentaci. V současné době jsem zatím vše nezvládl, ale mohu slíbit, že se ještě na našich stránkách k práci pana Považana vyjádřím. Snad i jako věkově starší falerista mohu říci, že karta je na České straně, ale věřím, že se někdo z mladších kolegů z Moravy či Česka nenechá zahanbit !
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Slovenské hasičské vyznamenania 1922-1951

Poslaťod Altmann » Štv Jún 14, 2018 2:41 pm

http://tvturiec.eu/spravy-13-6-2018/

Zde je krátký odkaz s vazbou na knihu o hasičských dekoracích na Slovensku!
Je velmi příjemné se podívat a být pyšný na našeho přítele, který je dnes znám mezi profi hasiči nejen na Slovensku, ale i v ˇČechách.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Slovenské hasičské vyznamenania 1922-1951

Poslaťod Altmann » Štv Jún 14, 2018 2:44 pm

Je to velká sláva, jen pár obrázku, ale vidíme jak autora knihy, tak i slovenského hasičského generála. To jr známka kvality práce p. Považana, gratuluji.

Lze předpokládat, že výbor společnosti dokáže tyto práci a prezentaci SfS ocenit. Velkou slávu a udělením medaile měla kniha i u nás v Pardubicích. Jsem však a budu tomu rád, když se objeví pár slov i od bratříčků ze Slovenska!
Prílohy
image002.jpg
image002.jpg (22.51 KiB) Zobrazené 7246 krát
image003.jpg
image003.jpg (25.25 KiB) Zobrazené 7246 krát
image004.jpg
image004.jpg (24.34 KiB) Zobrazené 7246 krát
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant


Späť na literatúra & weby

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron
Not able to open ./cache/data_global.php