Stránka 1 z 1

Medaila prezidenta Slovenskej republiky

PoslaťNapísal: Ned Apr 29, 2012 6:05 am
od strenk
Bola založená v roku 2001 ako III. stupeň Kríža prezidenta Slovenskej republiky. Hoci stanovy hovoria, že je ocenením mimoriadnych zásluh o Slovenskú republiky, rozvoja dobrého mena v zahraničí, o rozvoj demokracie, o rozvoj v oblasti bezpečnosti a hospodárstva, vedy a techniky, sociálnej oblasti, v oblasti školstva, kultúry, umenia a športu a ocenením za záchranu ľudského života a materiálnych hodnôt. Toľko stanovy. Je však známe, že toto vyznamenanie založil prezident Schuster, aby ocenil hokejistov za ich výbornú reprezentáciu v roku 2000 a 2002. Po zisku striebornej medaily v roku 2000 kapitán Miroslav Šatan obdržal Rád Ľudovíta Štúra I. triedy a takisto aj tréner Filc. Ostatní hráči neboli odmenení. Keďže išlo o veľmi vysoké vyznamenanie, ktorým sa oceňovala aj dlhoročná práca v prospech slovenskej spoločnosti, Rudolf Schuster zakladá vyznamenanie Kríž PSR. Týmto vyznamenaním boli odmenení hokejisti slovenskej reprezentácie, majstri sveta z roku 2002 - Miroslav Šatan, P. Bondra, Ž. Pálffy, a J. Filc. Zvyšku mužstva bola udelená II. trieda a medaila. Keďže počet medailií zostal, prezident Schuster ich udelil pracovníkom prezidentskej kancelárie, mimo iného aj logistickému zabezpečeniu - vodičom, kuchárom, čašníkom. Priemer medaily je 3,5 cm, na reverse, ktorý zatiaľ nemám, je nápis Medaila prezidenta Slovenskej republiky. Na averse silueta Bratislavského hradu. Medaila je z bronzu, autorom je akademický sochár Arpád Račko. Myslím si, že odchodom prezidenta Schustera sa toto vyznamenanie prestáva udeľovať, ak sa mýlim, nech ma niekto opraví. Pre vážnych záujemcov mám jedno k dispozícii.

Re: Medaila prezidenta Slovenskej republiky

PoslaťNapísal: Ned Apr 29, 2012 6:06 am
od strenk
Literatúra: Ján Marcinko, Alexander Jiroušek - Slovenské rady, vyznamenania, čestné odznaky, 2002, s. 87

Vzhľadom na to, že téma Vyznamenania SR po roku 1993 ešte nebola otvorená, rozhodol som sa ju založiť. Verím, že od tejto chvíle bude príspevkov viac.

Re: Medaila prezidenta Slovenskej republiky

PoslaťNapísal: Pon Máj 14, 2012 6:05 am
od strenk
Revers medaily. Čoskoro umiestnim aj dekrét.

Re: Medaila prezidenta Slovenskej republiky

PoslaťNapísal: Pon Máj 14, 2012 8:10 pm
od SFS
tak dekret ma velmi zaujima..ak sa nemylim tuto medailu udeloval len Schuster, a nebolo ich vela udelenych...

Re: Medaila prezidenta Slovenskej republiky

PoslaťNapísal: Uto Máj 22, 2012 6:26 am
od strenk
http://schuster.prezident.sk/?289 tu su presne pocty udeleneho vyznamenania.Vsimol som si,ze hokejisti dostali po viac tried tohto vyznamenania.Najprv 1.stupen za majstrov sveta a neskor 3.st. za 3.miesto v 2003.Medaila 3.st.bola udelena cca 112 kusov,ak som dobre poratal.

Re: Medaila prezidenta Slovenskej republiky

PoslaťNapísal: Uto Máj 22, 2012 8:50 am
od SFS
Tak to je celkom dost,
Tu je zoznam co udelil Gasparovic:
http://www.prezident.sk/?medaila-prezid ... -republiky

Re: Medaila prezidenta Slovenskej republiky

PoslaťNapísal: Sob Jún 02, 2012 11:53 am
od strenk
Kvôli prehľadu vystavujem dekréty. Žiaľ, nie sú to originály, ale fotokópie originálov, ktoré urobil môj dobrý známy, keď ešte pracoval u prezidenta Schustera v PK. Medzi rečou mi spomenul, že ich má, ale nevedel som, že sú to len fotokópie, ale keďže som sľúbil, tak ich vystavujem.

Not able to open ./cache/data_global.php