Moja zbierocka RU

tu sa môžete pochváliť - toto fórum je viditelné pre každého

Re: Moja zbierocka RU

Poslaťod SFS » Ned Nov 18, 2012 5:55 pm

ja len taku malu otazocku na etujku. Je ta etujka spravna? Nepouzivala sa nahodoue pre zasluzne krize zlate, resp. pozlateny bronz, alebo strieborne??
SFS
Site Admin
 
Príspevky: 241
Registrovaný: Uto Aug 23, 2011 5:02 pm
zameranie / specialization: Slovenska republika 1939-1945, RU,
Ceskoslovensko 1945-1989
sFs: predseda

Re: Moja zbierocka RU

Poslaťod Vojtech85 » Ned Nov 18, 2012 6:44 pm

No tak toto by teraz fakt zaujimalo aj mna...podla coho sa to da zistit?je to moja prva etujka kupil som to takto spolu... :oops:
Vojtech85
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Pia Sep 21, 2012 6:06 pm
zameranie / specialization: Rakusko-Uhorsko

Re: Moja zbierocka RU

Poslaťod sefit » Ned Nov 18, 2012 8:06 pm

prve etujky boli prakticky zhodne s etujami pre GVK/SVK, len nemali tu potlac na vrchnaku. Neskor sa objavuju etujky s potlacou, uz specificky vyrobene pre EVK/EVKmdK a koncom vojny uz len papierove krabicky. Vacsinou ide o vyrobu/znacenie Zimbler, ale pri tak vysokom pocte udeleni sa relative casto objavuju aj ine.

Tuto etujku vyrobila firma Scheid a je to etuja pre EVK, takze vsetko je v poriadku. Ak sa namylim, tak Scheid vyrabal tieto kriziky s mierne sirsimi a kratsimi ramenami. Z fotografie vsak neviem posudit, ci aj tento EVK je prave tento variant.
sefit
 
Príspevky: 289
Registrovaný: Ned Jan 22, 2012 3:54 pm
zameranie / specialization: Rakúsko-Uhorsko

Re: Moja zbierocka RU

Poslaťod k6i6t6o » Ned Nov 18, 2012 8:29 pm

ak by malo ísť o etujku ku SVK alebo GVK, či už bez korunky alebo s korunkou, bola by na nej aj potlač značky a vo farbe kovu..ja mám napríklad svoju pre EVK bez potlače od Jaunera
k6i6t6o
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Str Sep 07, 2011 5:48 pm
Bydlisko: Brezno - okolie
sFs: riadny člen

Re: Moja zbierocka RU

Poslaťod sefit » Ned Nov 18, 2012 9:38 pm

k6i6t6o píše:ak by malo ísť o etujku ku SVK alebo GVK, či už bez korunky alebo s korunkou, bola by na nej aj potlač značky a vo farbe kovu.


Ano, vacsina etuji z pociatku udelovania nesie potlac F.J.V. a uz neskor V.K. m.d. K alebo len V.K., ale zelezne pravidlo to nie je. Existuju stare etuje z pociatku udelovania bez potlace alebo aj dost velke mnozstvo privatne vyrobenych etuji z roznych obdobi. Tie potlac na veku mat nemusia.
sefit
 
Príspevky: 289
Registrovaný: Ned Jan 22, 2012 3:54 pm
zameranie / specialization: Rakúsko-Uhorsko

Re: Moja zbierocka RU

Poslaťod Vojtech85 » Pon Nov 19, 2012 6:28 am

No ja som sa tiez riadil tym ze nebola znacena striebornym ani zlatym pismom z toho dovodu som si bol isty ze etujka je spravna...ale otazka od sfs ma ozaj zneistila...ale vdaka za vysvetlenie..a sefit co sa tyka rozmerov celkova sirka 35mm dlzka ramena 9mm a sirka na konci 8mm
Vojtech85
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Pia Sep 21, 2012 6:06 pm
zameranie / specialization: Rakusko-Uhorsko

Re: Moja zbierocka RU

Poslaťod Vojtech85 » Str Mar 20, 2013 8:16 pm

Zdravim!..po dlhsom case mi do zbierky zasa nieco pribudlo..EVKmdK....ked som ho ale porovnaval s EVK zistil som ze je o polovicu tensi a aj lahsi..otazka znie je to takto u vsetkych EVKmdK ze su tensie ako EVK alebo sa lisia hrubkou v zavislosti od vyrobcu?V knihe ktoru mam sa o tom nic nepise...
Vojtech85
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Pia Sep 21, 2012 6:06 pm
zameranie / specialization: Rakusko-Uhorsko

Re: Moja zbierocka RU

Poslaťod Altmann » Štv Mar 21, 2013 4:41 am

Pokud Vás tyto rozdíly zajímají, zkuste to sám prozkoumat. Napište kolegům a přátelům, aby Vám pomohli a poslali obrázky svého kříže s přesnou hmotnosti. Tyto drobné dekorace se vyráběli poměrně masově v době války i v poválečné době a tak každý kříž je jiný, minimálně váhově rozdílný, Ale určitě by to mohlo být zajímavé. Ale zcela upřimně, musí to být zkoumáno u stovek kusů abychom se dopracovali k nějakému závěru. Na druhou stranu proč? Kříž bude jen křížem, který však ve sbírce těší a myslím,že to je to hlavní a důležité.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Moja zbierocka RU

Poslaťod Vojtech85 » Štv Mar 21, 2013 6:03 pm

Urcite by to bolo zaujimave ale ako pisete preskumat stovky kusov......mna len zaujimalo ci to je v poriadku ze sa takto lisia trochu som sa zlakol ci nejde o niejaku kopiu ale odpovedal ste mi ze sa od seba lisia minimalne vahou...takze by to malo byt v poriadku..este jedna otazocka:v knihe od p.Kolacneho je uvedene ze tieto krize boli robene z jedneho kusu cize korunka je nepohybliva...no moj kriz ma korunku pohyblivu..ide tiez o viacero verzii alebo je v knizke chyba?
Vojtech85
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Pia Sep 21, 2012 6:06 pm
zameranie / specialization: Rakusko-Uhorsko

Re: Moja zbierocka RU

Poslaťod Altmann » Štv Mar 21, 2013 6:21 pm

Vše je v pořádku, v knize je uveden jen jeden typ. Ty kříže to je opravdu jen a jen výrobce. Osobně se domníváím, že právě ty typy s pevnou korunou budou poválečné. Do sbírky je dobré získat typ, který je pěkně patinovaným, bez stopy koroze a má korunku lehce pohyblivou či jak to vyjádřit lehce se kývající? Vy snad nemáte Signum, kde je problematiky těchto křížů řešena? Rád poradím, ale hlavně mi nepište, že Signum neodebíráte!

Pošlete mi domu obrázek kříže, rád se podívám.
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

PredchádzajúciĎalší

Späť na Osobné zbierky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron
Not able to open ./cache/data_global.php