Kvíz z nového Signa

Kvíz z nového Signa

Poslaťod raadyjo » Pon Jún 24, 2013 5:34 pm

Tak jako vždy jsem nové Signum přečetl na dvakrát a zaujal mě mimo jiné i ten nádherný soubor miniatur. Nevím, jak ostatní, ale já jsem nepoznal dekorace č.: 1, 25, 26....tu 26 bych si troufnul odhadnout na Řád mexického orla, ale asi to nebude správně :)

V pátek jsem byl v Praglu a z metra ve stanici Muzeum vystoupil voják v uniformě, kterého bych odhadl na né více jak 60 let. Vzpřímeným a svižných krokem vykročil z metra a dle frček, několika řad ministužek a tak celkově bych to viděl na hodně vysokou šarži. Co mě, ale nejvíce překvapilo byl odznak absolventa vysoké válečné školy....krásný starý originál.
Nevím, do kdy se až tyto odznaky udělovali, ale i kdyby to byla verze z 50. let, nemohl být udělen jemu. Nosil to tedy jako hrdou památku na otce či děda?
raadyjo
 
Príspevky: 138
Registrovaný: Pia Feb 03, 2012 6:09 pm

Re: Kvíz z nového Signa

Poslaťod Altmann » Pon Jún 24, 2013 6:37 pm

Romane,
v Praze je možné vše, neb oni jsou vždy "kapánek" vpředu. Ale Ty jsi asi viděl pana plukovníka, který měl nový odznak. Je na první pohled k nerozeznání, klasická podkova atd. To již popletlo více lidí. Přece jen stoletý plukovník to je i na Prahu moc. Poslední ročník (podkova) je 1950. Tyto odznaky bylo nařízeno měnit za klasickou "pičku" Jinak testík je dobrý, já tedy nic neprozradím, snažte se chlapci!
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Kvíz z nového Signa

Poslaťod raadyjo » Pon Jún 24, 2013 7:11 pm

Ladislave, je to možné, míjeli jsme se u vagonu metra, ale ten odznak je velký a tak mě zaujal.
Byl krásně tmavý patinou, ale detaily jsem neviděl, bylo to tedy jistě něco novějšího.

Na zvěřejnění označení všech miniatur se už těším!
raadyjo
 
Príspevky: 138
Registrovaný: Pia Feb 03, 2012 6:09 pm

Re: Kvíz z nového Signa

Poslaťod SFS » Str Jún 26, 2013 10:24 pm

Testik je dobry..ale je zaujimave ze tuto spojku miniatur som videl uz davnejsie..ked sa v Kodani konal Medzinarodne stretnutie faleristov, tak jedno z miest ktore navstivili bol aj tento zamok, takze hned ako som miniatury zbadal, tak som vedel o co ide, kazdopadne je to velmi krasne umelecke dielo.
SFS
Site Admin
 
Príspevky: 241
Registrovaný: Uto Aug 23, 2011 5:02 pm
zameranie / specialization: Slovenska republika 1939-1945, RU,
Ceskoslovensko 1945-1989
sFs: predseda

Re: Kvíz z nového Signa

Poslaťod faleristika » Štv Jún 27, 2013 12:09 pm

Když jsem od kolegy Kiliana z Vídně dostal text článku a fotografie, tak jsem samozřejmě pátral po tom, co je to tam vše za dekorace. No když jsem pak vše připravoval pro chystané číslo Signum, tak mne napadlo, že by se s touto identifikací mohli "potrápit" i další, no a tak vznikl onen test.
Upřímně řečeno, jsem zvědavý, kolik čtenářů (třeba zde na stránkách SFS) veřejně přizná své výsledky identifikace. Zatím tak učinil kolega "raadyjo" (čímž ho co nejsrdečněji zdravím do Liberce a děkuji).
V každém případě tato spojka představuje unikátní klenotnickou práci a z pohledu faleristického věc nevídanou.
S mnoha pozdravy všem čtenářům "faleristika"- Brno
faleristika
 
Príspevky: 138
Registrovaný: Pia Sep 16, 2011 5:29 pm

Re: Kvíz z nového Signa

Poslaťod SFS » Pia Jún 28, 2013 7:34 pm

ja sa priznam ze pri kazdom kuse viem identifikovat krajinu, ale pri niektorych mam problem so spravnym nazvom radu. Priznam sa ze tie nemecke mi robia problemy..tam je to dost zlozite..
SFS
Site Admin
 
Príspevky: 241
Registrovaný: Uto Aug 23, 2011 5:02 pm
zameranie / specialization: Slovenska republika 1939-1945, RU,
Ceskoslovensko 1945-1989
sFs: predseda

Re: Kvíz z nového Signa

Poslaťod k6i6t6o » Štv Júl 11, 2013 8:44 pm

Tento týždeň mi konečne prišlo aktuálne číslo :) Zapájam sa do kvízu s mojimi odpoveďami. Chválim takýto kvíz a budem rád, ak ma niekto poopraví v prípadných chybách.
1 - Slobodomurári - Rád červeného kríža
2 - Rakúsko, Rakúsko-Uhorsko - Kráľovský Uhorský rád sv. Štefana
3 - Oldenburgsko - Domáci rád Petra Friedricha Ludwiga
4 - Hannoversko - Rád Guelfov
5 - Rusko - Rád sv. Ondreja
6 - Rusko - Rád bieleho orla
7 - Hannoversko - Rád sv. Juraja
8 - Francúzsko - Rád čestnej légie
9 - Francúzsko - Rád čestnej légie
10 - Švédsko - Rád serafínov
11 - Rakúsko, Rakúsko-Uhorsko - Rád zlatého rúna
12 - Anhaltsko - Domáci rád Albrechta medveďa
13 - Holandsko - Vojenský rád Viliama
14 - Dánsko - Rád dannebrog
15 - Dánsko - Rád slona
16 - Sicília - Rád sv. Genara
17 - Hessensko - Rád zlatého leva
18 - Prusko - Rád čiernej orlice
19 - Dánsko - Rád dannebrog
20 - Dánsko - Rád dannebrog (čestný kríž Rádu)
21 - Prusko - Rád červenej orlice
22 - Nórsko - Rád sv. Olafa
23 - Rusko - Rád sv. Anny
24 - Rusko - Rád sv. Alexandra Nevského
25 - Švédsko - Rád Karola XIII.
26 - Brazília - Rád Petra I.
27 - Portugalsko - Stuha troch rádov
k6i6t6o
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Str Sep 07, 2011 5:48 pm
Bydlisko: Brezno - okolie
sFs: riadny člen

Re: Kvíz z nového Signa

Poslaťod raadyjo » Štv Sep 19, 2013 6:03 am

Tak dorazilo nové Signum. Ty řády z kvízu, které jsem dle fotky nepoznal mě docela překvapily.
Dále jsem překvapen informací, že p. Schwarzenberg jakožto nositěl Čestné legie táhnul proti Napoleonovi :o)
raadyjo
 
Príspevky: 138
Registrovaný: Pia Feb 03, 2012 6:09 pm

Re: Kvíz z nového Signa

Poslaťod Altmann » Štv Sep 19, 2013 6:38 am

Romane,
je to trochu složitější, podívejte se na historii rodu, na funkce knížete byl to i diplomat a konečně vždyť v roce 1812 s pomocným sborem táhl do Ruska s Napoleonem. Potom se dostaneme ke vzpouře pruských generálů (David z Yorcku). Nakonec a to je hlavní toho malého náfuku porazila spojená armáda u Lipska a ještě jednou v roce 1815 u Watterloo


Generálu Johannu Davidovi Ludwigu Graf Yorck von Wartenburg se podařilo vyvést 14.000 mužů pomocného pruského sboru z Ruska a jeho úkolem bylo zajistit průchod zbytku Grand Armée a zablokovat postup ruských vojsk, která překročila 20. 12. 1812 hranice Východního Pruska. Rozhodl se jednat na vlastní pěst a 25. 12. se schází s ruským generálem Hansem Karlem Friedrichem Antonem Graf von Diebitsch-Sabalkanski (Иван Иванович Дибич-Забалканский), Němcem rodem z Groß Leipe (Wielka Lipa) u Obernigk (Oborniki Śląskie) v Dolním Slezsku. Bylo dohodnuto, že k dalšímu jednání bude zmocněn jeden z Prusů, a to Carl von Clausewitz. K dalšímu jednání došlo 30. 12. 1812 v mlýnu u Porscherunu nedaleko litevského města Tauroggenu, kde byla podepsaná tzv. konvence, v niž se Yorck zavázal, že bude dva měsíce neutrální a umožní Rusům vniknout na pruská území. Tato konvence zahájila pruské povstání a osvobozovací válku, která by smazala potupu porážky z roku 1806 a zbavila Prusko jařma francouzské okupace.


http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Filip_Schwarzenberg
http://www.napoleonskebitvy1813.cz/inde ... =6&top=top
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Kvíz z nového Signa

Poslaťod k6i6t6o » Pia Sep 19, 2014 10:07 pm

Dnes som sa dostal k novému číslu Signa. Potešil ma nový kvíz. Ešte sa nik nezapojil, tak chcem predstaviť moje tipy :)
Zľava:
Československá revolučná medaila (ČSR)
Medaila víťazstva (ČSR)
Vojnový kríž 1914-1918 (ČSR)
Rad Muhammada Aliho (Egypt)
Rad čestnej légie (FR)
Rad troch hviezd (LV)
Rad orlieho kríža (EST)
Rad dubovej koruny (L)
Vojenský rad Krista ???? (P)
Rad sv. Sávy (SRB)
Rad poľského znovuzrodenia (PL)
Rad talianskej koruny (ITA)
Rad vychádzajúceho slnka (JPN)
Rad aztéckeho orla (MEX)
Rad Leopolda (B)
Rad za zásluhy (RO)
Rad rumunskej hviezdy (RO)
Rad bieleho orla (Juhoslávia)
Rad čestnej légie (FR)
k6i6t6o
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Str Sep 07, 2011 5:48 pm
Bydlisko: Brezno - okolie
sFs: riadny člen

Ďalší

Späť na Všeobecná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron
Not able to open ./cache/data_global.php