Dannebrogorden-Řád Dannebrog

Dannebrogorden-Řád Dannebrog

Poslaťod Altmann » Pia Aug 05, 2016 8:49 am

Řád Dannebrog
Dannebrogorden

Tento řád má sice nižší postavení než slavný řád Slona, ale jde o jeden z nejstarších rytířských řádů Evropy. Řád byl založen králem Dánským, Waldemarem II. v roce 1239 (1219). Mnozí historici však udávají další rozdílná data založení. Řád měl představovat těsné spojení krále, královského domu, církve a šlechty.
Řád byl reformován či vzkříšen, nebo založen ke své slávě v době panování krále Kristiána V. v roce 1671 (vládl v letech 1670 -1699) snad k poctě narození jeho syna Frederika.
Řád má své jméno podle červené barvy na vlajce (borg = vlajka) a bílého kříže, který z rukou papeže obdržel právě král Waldemar II. Tolik legenda.

Král Kristián V. v roce 1693 nechal zpracovat statuta řádu, který byl vyhrazený pro prince z královské krve a dále pro padesát předních dánských rytířů.
V roce 1808 král Frederik VI. tento statut řádu zrušil, novým statutem rozšířil řádové stupně a řád se stává řádem záslužným.

V této době to jsou stupně :
Velkokomander
Velký rytířský kříž
Komander
Rytíř

V roce 1842 dánský král Kristián VIII. rozhodl o tom, že nejvyšší stupeň řádu bude určen jen pro prince a cizince "královské krve".
Další královské nařízení z roku 1864 řád rozšiřuje o další stupeň komandera a rytíře. V roce 1951 královským výnosem bylo umožněno vyznamenat řádem i ženy.
Od roku 1952 se uděluje Stříbrný kříž řádu, který může být udělen jen těm, kteří jsou rytíři řádu. Těmto lidem se říká "Muži Dannebrog".

Popis řádového klenotu :
Řádový klenot (kříž) je vyroben ze zlata. Jde o tlapatý kříž s lehce prohnutými rameny, bíle smaltovaný a červeným okrajem.
Mezi rameny kříže jsou čtyři zlaté koruny a řádový kříž je převýšen iniciálou vládnoucího panovníka.
Avers:
Na přední straně na ramenech je rozdělené řádové heslo :
GUD / OG / KON / GEN - (Bůh a král)
Ve středu kříže je zlatá korunovaná iniciála "C5" (Christian V.)

Revers:
Na zadní straně rozložené letopočty :
1219 / 1671 / 1808 - dále je na zádní části kříže, ve středu korunovaná iniciála vládnoucího panovníka.
Hvězdy velkokomandéra a velkokříže jsou stejné osmihroté, briliantující a na svém středu nesou řádový kříž.
Hvězda komandera 1. třídy je tvořena nesmaltovaným řádovým křížem, nosí se na pravé straně hrudi.

Rekapitulace:
Řád byl založen v roce 1671 králem Kristiánem V. a člení se do následujících tříd :
- Velkokomander, který je nošený jako dekorace náhrdelní posázená brilianty. Tento stupeň je doplněný řádovou hvězdou
- Velkokříž řádu, může být udělen s řetězem, jde o klasický velkokříž, kdy je klenot nošený na řádové velkostuze a doplňuje se řádovou hvězdou
- Komander l. třídy je nošený na náhrdelní stuze a je doplněn řádovou hvězdou (tvar řádového kříže)
- Komander 2. třídy je nošený na náhrdelní stuze a není doplněn hvězdou
Rytíř I. třídy, stuha náprsní a doplněná malou rozetkou
Rytíř II. třídy, stuha náprsní bez rozetky

Z celkového členění je celkem jasné, že nejvyšší třída řádu je stupeň "velkokomander"
Další zajímavá legenda je následující :
V roce 1219 v kruté bitevní seči s tehdy pohanskými Balty, kde statečnému králi Valdemarovi II. a jeho rytířům hrozila porážka se na obloze objevil bílý pruh s rudým křížem. Pod tímto znamením Dánové slavně zvítězili. To je dle legendy historie vzniku dánské státní vlajky - dánský Dannebrog.

Poznámka:
Tento nádherný a historický řád si jistě dnes dokáže každý dohledat a historická fakta nastudovat. Je však jasné, že na našich specializovaných faleristických stránkách by neměl chybět.
Historie tohoto starobylého řádu je jistě složitější a významnější, moje povídání je jen stručným seznámením s fakty. Obrázky zde vložené jsou převzaty ze starých faleristických sbírek, prodejních katalogů. V našich sbírkách se tento řád sporadicky v nižších řádových stupních objevuje.

Obrázky řádu, volně přístupné jsem převzal z prodejních katalogů.

Nejkvalitnější sbírku tohoto řádu měl známý ( starším kolegů) známý falerista Kay Mayer!
Ze vzpomínky pana K.M.:
Mezi raritní kusy své sbírky počítá pan Kei Meyer také rám, věnovaný Řádu dánské vlajky-Danebrogu.Sběratelům je jistě známo,že mezi korunou v převýšení a řádovým křížem je umístěna šifra panujícího krále, podle níž můžeme určit přibližně stáří řádových odznaků.Pro zajímavost uvádím,že začínají rokem 1808 šifrou F VI.(Frederik VI).Kolekce obsahuje exempláře jednotlivých králů. Nejcennějším exemplářem je však kříž velkokomandera,posázený brilianty a zavěšený na colaně o 66 článcích.Obyčejně je colana sestavena pouze ze 40 článků,polovina je ve tvaru řádového kříže,10 článků C.V.(Kristian V.)10 článků W (Waldemar).Od roku 1808 do roku 1930 bylo uděleno pouze 24 křížů velkokomandera, je tedy exemplář v této sbírce cenný jak hmotně, ale i výskytem.

Literatura:
František Lobkowicz : Encyklopedie řádu a vyznamenání.
I. G. Spasskij :Cizí a ruské řády do roku 1917 (Leningrad 1963 )
Taprell Dorling : Ribbons and Medals, London 1974

http://forum.valka.cz/topic/view/81188/ ... ikantnosti
Prílohy
ukázka -1.png
ukázka -1.png (246.52 KiB) Zobrazené 4534 krát
ukázka - 2.png
ukázka - 2.png (177.94 KiB) Zobrazené 4534 krát
ukázka - 3.png
ukázka - 3.png (108.09 KiB) Zobrazené 4535 krát
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Dannebrogorden-Řád Dannebrog

Poslaťod Altmann » Pia Aug 05, 2016 8:51 am

Obrázky:
Prílohy
1596473m.jpg
1596473m.jpg (13.8 KiB) Zobrazené 4534 krát
a_mid_18th_centu_51f679a466078.jpg
a_mid_18th_centu_51f679a466078.jpg (24.54 KiB) Zobrazené 4534 krát
U - 1.png
U - 1.png (242.85 KiB) Zobrazené 4534 krát
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Dannebrogorden-Řád Dannebrog

Poslaťod Altmann » Pia Aug 05, 2016 8:57 am

Pan K.M. ve svém království
Prílohy
1234644627_1.jpg
1234644627_1.jpg (49.23 KiB) Zobrazené 4533 krát
5__danebrog.jpg
5__danebrog.jpg (50.81 KiB) Zobrazené 4533 krát
Obrázok užívateľa
Altmann
 
Príspevky: 5154
Registrovaný: Sob Jan 21, 2012 7:59 am
sFs: sympatizant

Re: Dannebrogorden-Řád Dannebrog

Poslaťod k6i6t6o » Štv Aug 18, 2016 7:39 pm

Pre tých, ktorí neodoberajú SIGNUM, podávam môj pohľad na tento rad:

Rad Dannebrog je jedným z najstarších vyznamenaní Dánska. História tohto presláveného európskeho radu sa stratila v hmlách stáročí. Ako vieme, Dáni nazývajú Dannebrog červenú vlajku svojej krajiny, ktorú pretína biely škandinávsky kríž. Dánska vlajka je jednou z najstarších národných vlajok Európy. Jej vznik je opláštený starou legendou, spojenou s menom dánskeho kráľa Waldemara II.
V roku 1219 viedli Dáni na čele s kráľom Waldemarom II. vojensko - christianizačnú výpravu proti pohanským pobaltským obyvateľom (Estóncom). Po vylodení dánskych vojsk na pobreží blízko mesta Lyndanisse (1), žiadali estónske kniežatá o milosť a prijatie kresťanského krstu. Túto poslušnosť však Estónci len predstierali a 15. júna prešli do protiútoku, keď napadli dánske vojská. V dánskej armáde začala vládnuť panika a všetko začalo naznačovať kompletnú dánsku porážku. Legenda hovorí, že sa počas modlenia arcibiskupa Andersa Sunesena a jeho žehnania rozvráteným radom dánskych vojakov objavila na oblohe červená tkanina s bielym krížom (štandarda) a ozval sa hlas: „Keď budete mať tento príznak, budete víťazi“. V roku 1809 zachytil túto udalosť na svojom obraze dánsky maliar Christian August Lorentzen. Dánske vojská porazili estónsku armádu a ujali sa vlády na viac ako 100 rokov (2). Prirodzenejšia verzia udalostí je, že štandarda s bielym krížom na červenom podklade bola križiackym znakom pre dánskych križiakov, udeleným a požehnaným pápežom Honoriusom III. (3). Lyndanisse tvorilo historické územie Harjumaa, ktorého symbolom bol červený erb so škandinávskym krížom. Lyndanisse prešlo po dobití Dánmi pod ich nadvládu a preto ďalším, realistickým, názorom na vznik dánskej vlajky je prisvojenie si erbu historickej časti Harjumaa.



Rad Danneborg založil kráľ Waldemar II. v roku 1239. Historické dokumenty však túto skutočnosť nepotvrdzujú a oficiálne sa vznik Radu Danneborg datuje od roku 1671, založený kráľom Kristiánom V. pri príležitosti narodenia jeho prvého syna Frederika.
Podľa stanov z 1. decembra 1693 bolo ocenenie určené pre tých, ktorí sa preslávili na základe viery a mužných činov. Rad mal v rokoch 1671 – 1808 len jednu triedu, ktorá sa označuje aj ako „Biela stuha“. Vyznamenané mohli byť len osoby, ktoré preukázali kráľovský alebo šľachtický pôvod a nazývali sa „Bieli rytieri“. Zaujímavé je, že po roku 1730 sa medzi bielymi rytiermi objavujú aj vysoký dôstojníci bez ušľachtilého rodu. Udelenie Radu Dannebrog, bolo predpokladom pre udelenie Radu Slona.
V roku 1808 kráľ Frederik VI. pozmenil stanovy a o Rad Dannebrog sa moli uchádzať aj osoby bez šľachtického rodu. Kráľ zdôraznil, že nie len vojenské hrdinstvo, ale aj pokroky vo vede a umení, podpora poľnohospodárstva, priemyslu, obchodu a všeobecná obeta kráľovi, vlasti a spoluobčanom, môžu byť ocenené týmto radom. V roku 1842 bol rad rozdelený do štyroch tried: Veľkokomandér, Veľkokríž, Komandér, Rytier.
V roku 1861 došlo k ďalším zmenám – trieda Komandér bola rozdelená na Komandér I.triedy a Komandér. V roku 1951 došlo k zmenám v triede Rytier - trieda Rytier bola rozdelená
na Rytier I. triedy a Rytier. V rovnakom roku dostali právo stať sa členmi Radu Danneborg
aj ženy.

Rad má tri triedy a šesť stupňov
Prvá trieda
Veľmajster (Veľkokomandér) – nosí sa odznak s diamantmi na náhrdelnej stuhe (páni),
alebo na mašli (dámy) + hviezda na ľavej strane hrudi;
Veľkokríž - odznak na radovej reťazi alebo na veľkostuhe cez pravé rameno + hviezda
na ľavej strane hrudi;
Druhá trieda
Komandér I. triedy - odznak na náhrdelnej stuhe (páni), alebo na mašli (dámy) + hviezda
na ľavej strane hrudi;
Komandér - odznak na náhrdelnej stuhe (páni), alebo na mašli (dámy);
Tretia trieda
Rytier I. triedy - odznak na stuhe (páni), alebo na mašli (dámy) s rozetou na stuhe na ľavej strane hrudi;
Rytier - odznak na stuhe (páni), alebo na mašli (dámy), na ľavej strane hrudi.

Radový odznak tvorí biely smaltovaný vypuklý latinský kríž po okraji lemovaný červeným smaltom a striebornou (u rytierov) alebo zlatou (u ostatných triedach) linkou.
Na averze je v strede písmeno „C“ a 5 (Kristián V. / Christian V.), nad monogramom
sa nachádza koruna. Na ramenách sa nachádza nápis (od ľavého ramena v smere hodinových ručičiek): „Gud og Kongen“ (Boh a kráľ). Na reverze sa nachádza písmeno W (Waldemar II.) prevýšené korunou. Na hornom ramene sa nachádza monogram FVI (Frederik VI.). Na ľavom, pravom a spodnom ramene letopočty 1219, 1671, 1808.
V hornej časti kríža je písmeno R (Rex alebo Regina) a iniciály panujúceho monarchu. Celý kríž je prevýšený kráľovskou korunou. Medzi ramená kríža sú taktiež vložené kráľovské koruny.

Hviezdy Veľmajstra a Veľkokríža sú zhodné. Jedná sa o osem cípu hviezdu s rovnými lúčmi, na ktorú je položený biely smaltovaný latinský kríž s červeným smaltom na okraji a zlatou linkou. V strede kríža sa nachádza písmeno W prevýšené korunou. Ramená nesú nápis „Gud og Kongen“.

Hviezda Komandéra I. triedy je tvorená latinským krížom vo farbe kovu s červeno smaltovaným okrajom ramien. V strede kríža sa nachádza písmeno W prevýšené korunou. Ramená nesú nápis „Gud og Kongen“.


Stuha radu je biela s červenými postrannými pruhmi. Etuje sú vyrábané z červenej kože s červeným polstrovaním. Veko je z vonkajšej strany po celom obvode lemované zlatou postrannou vlnovkou. Na stred je umiestnené veľké zlaté D prevýšené zlatou kráľovskou korunou. Súčasným výrobcom jednotlivých klenotov ako aj etují je kráľovský klenotník Anton Michelsen. Udelenie Radu Dannebrog je potvrdené patričným dekrétom.

V roku 1952 bol založený tzv. čestný kríž Radu Dannebrog. Kríž je zhodný s radovým odznakom, vyhotovený je však bez smaltovania vo farbe kovu (celokovový). Čestný kríž Radu Dannebrog je určený osobám, ktoré už obdržali Rad Danneborg.


Triedu Rytier a Rytier I. triedy môžu napríklad získať vysoko postavení dôstojníci polície, ozbrojených síl a záchrannej služby.
Trieda Komandér je venovaná plukovníkom, ministrom a ďalším vysokým úradníkov
na odchod do dôchodku po dlhej službe.
Trieda Komandér I. triedy je venovaná admirálom, generálom, veľvyslancom a ďalším vládnym predstaviteľom pri odchode do dôchodku.
Veľkokríž sa najčastejšie používa pre generálov, admirálov, veľvyslancov a pod. ako odmena za veľmi záslužnú službu pre Dánsko.

Trieda veľmajstra je určená pre prominentných členov dánskej kráľovskej rodiny, kráľov vzťahujúcich sa k dánskej monarchii alebo osoby kráľovského a kniežacieho pôvodu s blízkymi vzťahmi s dánskou kráľovskou rodinou.

Ako už bolo spomenuté vyššie, Radom Dannebrog môžu byť ocenené aj pokroky vo vede a umení, podpora poľnohospodárstva, priemyslu, obchodu a všeobecná obeta kráľovi, vlasti a spoluobčanom.

Od roku 1808 do súčasnosti zastávalo „funkciu“ Veľmajstra 43 osôb. Osoby dekorované Radom Danneborg, odsúdené za trestný čin, môžu byť zbavené udelenej dekorácie. Po smrti majiteľa musia byť všetky obdržané klenoty vrátené.

Poznámky autora
1. Lyndanisse – dnešné hlavné mesto Estónska – Tallin. V literatúre sa môžme stretnúť aj s historickými názvami Kolyvan, Reval.
2. Dánsky františkánsky mních Petrus Olai prichádza v roku 1527 s verziou, kde sa ako miesto ťaženia uvádza mesto Fellin a kampaň je datovaná na rok 1208
3. V prípade verzie mnícha Petrusa Olaia, by sa jednalo o pápeža Inocenta III.

Literatúra
1. Афонькин С. Ю. - Все о самых знаменитых орденах мира, СЗКЭО, 2008, 256 s.,
ISBN 978-5-9603-0085-8
2. Henningsen Henning – Dannebrog og flagføring til søs, 1969, 81 s.
3. Jesper Tveden – Dänische Orden, in JOURNAL, 2015, no. 5, 5 – 6 s., ISSN 1398-3059
2. František Lobkowicz – Encyklopedie řádů a vyznamenání, LIBRI, 1999, 255 s.,
ISBN 80-85983-71-0
4. Sådan bruges Dannebrog, Danmarks-Samfundet med støtte fra A.P. Møller
og hustru Chastine Mc-Kinney Møllers, 2007, ISBN 978-87-990709-0-9
5. www.denstoredanske.dk
6. www.kongehuset.dk
7. www.omsd.dk
8. www.zasluga.net
k6i6t6o
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Str Sep 07, 2011 5:48 pm
Bydlisko: Brezno - okolie
sFs: riadny člen

Re: Dannebrogorden-Řád Dannebrog

Poslaťod k6i6t6o » Štv Aug 18, 2016 7:45 pm

Menovací dekrét rytiera Radu Dannebrog
Obrázok

Maľba dánskeho maliara
Obrázok
k6i6t6o
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Str Sep 07, 2011 5:48 pm
Bydlisko: Brezno - okolie
sFs: riadny člen


Späť na Dánsko

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron
Not able to open ./cache/data_global.php